- Reklama -
Banner

Okazjonalne używanie marihuany może poprawić funkcjonowanie mózgu

Najnowsze badania pokazują, że młodzież i młodzi dorośli, którzy od czasu do czasu używają marihuany mają lepszą kontrolę wykonawczą, pamięć i poznanie społeczne niż ci, którzy tego nie robią.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Psychology of Addictive Behavior i National Institute of Health. Wzięło w nim udział 4665 osób w wieku od 14 do 21 lat.

Stosowanie marihuany w młodości łączy się z deficytami w funkcjonowaniu poznawczym” – tak zaczyna się streszczenie artykułu.

“Jednakże odkrycia poznawcze opierały się przede wszystkim na małych grupach użytkowników, a kilka z badań wykazało poprawę funkcji poznawczych u okazjonalnych użytkowników marihuany. Przebadaliśmy 4568 nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 14 do 21 lat, którzy. Dane pochodzą z  Philadelphia Neurodevelopmental Cohort (PNC), czyli szeroko zakrojonych badań opartych na populacji.”

Badanych podzielono na trzy grupy:

 • Pierwsza, “niebędąca użytkownikami konopi indyjskich” – 3401 uczestników
 • Druga, “okazjonalnych użytkowników (dwa razy w tygodniu lub mniej) – 940 użytkowników
 • Trzecia, częstych użytkowników (powyżej 3 razy w tygodniu) – 227 użytkowników

Dzięki analizie modelu mieszanego przeanalizowano główne efekty stosowania marihuany i interakcje pomiędzy wpływem wieku i używania marihuany na funkcje kognitywne.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Chociaż “regularni użytkownicy wykazali gorszą kontrolę wykonawczą“, to “użytkownicy okazjonalni mieli lepszą kontrolę wykonawczą, pamięć i poznanie społeczne niż osoby, które nie używały marihuany.”

Chociaż “łagodne niedobory wykonawcze wśród dorosłych, którzy są częstymi użytkownikami marihuany są częściowo zgodne z wcześniejszymi badaniami, to braki poznawcze nie potwierdziły hipotezy zakładanej przez naukowców.”

Co więcej, “okazjonalni użytkownicy wykazali taką samą, lub nawet nieco lepszą kontrolę wykonawczą, zdolności społeczno-poznawsze i pamięciowe, w porównaniu z osobami, które nie używają marihuany, co sugeruje złożony związek między używaniem konopi a zdolnościami poznawczymi w młodości.

Naukowcy podsumowali badania stwierdzeniem, że “badania długookresowe z próbkami społecznymi są potrzebne w celu zidentyfikowania zmiennych wpływających na deficyty poznawcze związane z używaniem marihuany.”

Kontrola wykonawcza obejmuje szereg poznawczych funkcji, jak uwagę, planowanie, inicjowanie zachowań i ich powstrzymywanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować