Od wczoraj w stanie Illinois można legalnie kupić marihuanę do celów rekreacyjnych

Pierwszego stycznia 2020r. stan Illinois w USA rozpoczął legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych. Jest to pierwszy stan, w którym to ustawodawcy zalegalizowali marihuanę, a nie wyborcy w drodze głosowania.

Stan Illinois rozpoczął sprzedaż legalnej marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Od 1 stycznia 2020 r. marihuana przeznaczona dla osób dorosłych jest oficjalnie dostępna w stanie Illinois. Od wczoraj mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi mogą legalnie kupować i posiadać do 30 gramów suszonych kwiatów konopi indyjskich, 5 gramów koncentratów i do 500 mg THC w postaci produktów spożywczych. Turyści i osoby niebędące mieszkańcami Illinois będą mogli legalnie posiadać połowę tych ilości. Używanie marihuany jest legalne w prywatnych posiadłościach za zgodą właściciela. Legalne jest również używanie marihuany w sklepach z marihuaną, które do tego celu wyznaczyły specjalne loże.

Ustawa HB0902 zalegalizowała również „zakłady produkcji konopi indyjskich” w całym stanie. Ustawa zawiera postanowienia dotyczące legalizacji uprawy, przewożenia i sprzedaży konopi indyjskich i produktów z konopi przez licencjonowanych hodowców, laboratoria i sprzedawców detalicznych. Przemysł będzie zarządzany i regulowany przez Departament Rolnictwa oraz Departament Regulacji Finansowych i Zawodowych.

Projekt legalizacyjny został ustanowiony przez rząd stanowy – każdy inny stan, który zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych, uczynił to dzięki inicjatywie wyborczej, w której to obywatele głosowali za lub przeciw legalizacji. Szacunki przewidują, że rynek legalnych konopi w Illinois ma być przemysłem o wartości 2 miliardów dolarów.

kolejki przed wejsciem do sklepu
Gigantyczne kolejki do sklepu z legalną marihuaną w Illinois
fot. US News & World Report

31 grudnia 2019r. gubernator Pritzker ułaskawił 11017 osób, które wcześniej usłyszały wyrok za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

„Każdy stan, który zalegalizował marihuanę, odnotował duże zapotrzebowanie i długie kolejki w pierwszych tygodniach – oczywiście nasz stan również. Ale w przeciwieństwie do innych stanów, w Illinois celowo zbudowaliśmy system, w którym rynek daje miejsce na rozwój, aby przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza ci społeczności zniszczonych przez wojną narkotykową, mieli realne możliwości w tej branży.” – powiedział gubernator JB Pritzker w przemówieniu, podczas którego ułaskawił 11017 osób skazanych za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

Obecnie już 55 działających ambulatoriów z medyczną marihuaną złożyło wniosek o licencję na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych, z czego już prawie 40 z nich otrzymało tę licencję. Wnioski o otrzymanie licencji były składane jesienią, a dziś mija ostateczny termin składania wniosków. Do maja 2020r. zostanie przyznanych łącznie 75 licencji, a w 2021r. stan planuje dystrybucję kolejnych 110 licencji na sprzedaż marihuany.

Prognozy dotyczące bieżącej podaży pokazują, że w stanie Illinois prawdopodobnie zabraknie marihuany w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy legalizacji. 21 licencjonowanych hodowców pracuje jednak nad zwiększeniem wydajności produkcji, aby konsumenci nie musieli doświadczyć braku towaru.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -