- Reklama -
Banner

Od wczoraj w stanie Illinois można legalnie kupić marihuanę do celów rekreacyjnych

Pierwszego stycznia 2020r. stan Illinois w USA rozpoczął legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych. Jest to pierwszy stan, w którym to ustawodawcy zalegalizowali marihuanę, a nie wyborcy w drodze głosowania.

Od 1 stycznia 2020 r. marihuana przeznaczona dla osób dorosłych jest oficjalnie dostępna w stanie Illinois. Od wczoraj mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi mogą legalnie kupować i posiadać do 30 gramów suszonych kwiatów konopi indyjskich, 5 gramów koncentratów i do 500 mg THC w postaci produktów spożywczych. Turyści i osoby niebędące mieszkańcami Illinois będą mogli legalnie posiadać połowę tych ilości. Używanie marihuany jest legalne w prywatnych posiadłościach za zgodą właściciela. Legalne jest również używanie marihuany w sklepach z marihuaną, które do tego celu wyznaczyły specjalne loże.

Ustawa HB0902 zalegalizowała również „zakłady produkcji konopi indyjskich” w całym stanie. Ustawa zawiera postanowienia dotyczące legalizacji uprawy, przewożenia i sprzedaży konopi indyjskich i produktów z konopi przez licencjonowanych hodowców, laboratoria i sprzedawców detalicznych. Przemysł będzie zarządzany i regulowany przez Departament Rolnictwa oraz Departament Regulacji Finansowych i Zawodowych.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Projekt legalizacyjny został ustanowiony przez rząd stanowy – każdy inny stan, który zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych, uczynił to dzięki inicjatywie wyborczej, w której to obywatele głosowali za lub przeciw legalizacji. Szacunki przewidują, że rynek legalnych konopi w Illinois ma być przemysłem o wartości 2 miliardów dolarów.

kolejki przed wejsciem do sklepu
Gigantyczne kolejki do sklepu z legalną marihuaną w Illinois
fot. US News & World Report

31 grudnia 2019r. gubernator Pritzker ułaskawił 11017 osób, które wcześniej usłyszały wyrok za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

„Każdy stan, który zalegalizował marihuanę, odnotował duże zapotrzebowanie i długie kolejki w pierwszych tygodniach – oczywiście nasz stan również. Ale w przeciwieństwie do innych stanów, w Illinois celowo zbudowaliśmy system, w którym rynek daje miejsce na rozwój, aby przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza ci społeczności zniszczonych przez wojną narkotykową, mieli realne możliwości w tej branży.” – powiedział gubernator JB Pritzker w przemówieniu, podczas którego ułaskawił 11017 osób skazanych za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

Obecnie już 55 działających ambulatoriów z medyczną marihuaną złożyło wniosek o licencję na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych, z czego już prawie 40 z nich otrzymało tę licencję. Wnioski o otrzymanie licencji były składane jesienią, a dziś mija ostateczny termin składania wniosków. Do maja 2020r. zostanie przyznanych łącznie 75 licencji, a w 2021r. stan planuje dystrybucję kolejnych 110 licencji na sprzedaż marihuany.

Prognozy dotyczące bieżącej podaży pokazują, że w stanie Illinois prawdopodobnie zabraknie marihuany w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy legalizacji. 21 licencjonowanych hodowców pracuje jednak nad zwiększeniem wydajności produkcji, aby konsumenci nie musieli doświadczyć braku towaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować