- Reklama -
Banner

Norwegia dekryminalizuje marihuanę i narkotyki. Koniec z karaniem za małe ilości

Rząd Norwegii opublikował w piątek projekt ustawy o zakończeniu kryminalizacji osobistego posiadania marihuany i innych nielegalnych substancji. Urzędnicy z norweskiej Partii Liberalnej ujawnili przepisy dotyczące dekryminalizacji, dzięki których posiadanie niewielkich ilości marihuany i innych nielegalnych substancji traktowane będzie jako wykroczenie, a nie jako przestępstwo.

Dekady represji nauczyły nas, że karanie nie działa. Wręcz przeciwnie, kara może pogorszyć sytuację ”- powiedział minister edukacji Guri Melby podczas konferencji prasowej w piątek. „Narkomani potrzebują pomocy, a nie kary”. „Nie będziemy już dłużej stać z boku i patrzeć, jak ludzie są stygmatyzowani i nazywani przestępcami, kiedy w rzeczywistości są chorzy” – powiedział minister edukacji.

Dekryminalizacja narkotyków w Norwegii i limity dotyczące posiadania substancji:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
  • marihuana – 10 gramów
  • MDMA – 0.5 grama
  • kokaina, amfetamina – 2 gramy
  • heroina – 2 gramy
  • LSD – 1 karton
  • grzyby psylocybinowe – 20 gramów
  • Leki – 15 dawek

Osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków będą jednak musiały wziąć udział w obowiązkowym leczeniu w ośrodku leczenia uzależnień. Jeśli nie wezmą udziału w leczeniu, będą mogły zostać ukarane grzywną, ale nie będą podlegały karze pozbawienia wolności.

Zobacz: Jak długo narkotyki utrzymują się w organizmie

Leczenie uzależnienia za posiadanie 1g marihuany?

Chociaż zwolennicy reformy polityki antynarkotykowej zdecydowanie sprzeciwiają się osadzaniu konsumentów w więzieniach, to wiele osób krytykuje zmuszanie ludzi do leczenia, którego mogą nie chcieć lub nie potrzebują. Bo czy konieczne jest leczenie osoby zatrzymanej z gramem marihuany, kiedy ten gram zużywa w ciągu miesiąca? Raczej nie.

W międzyczasie minister zdrowia Bent Hoeie, który jest członkiem Partii Konserwatywnej Norwegii, zgodził się, że „młodzi ludzie mogą mieć motywację do zmiany zachowania bez groźby użycia siły lub kary”. Dodał, że proponowana zmiana polityki „ułatwi szukanie pomocy, kiedy jej potrzebują, ponieważ nie będą musieli obawiać się więzienia ani grzywny”.

Nowa ustawa sprawi, że ludzie nie będą podlegać sankcjom karnym za posiadanie do dwóch gramów kokainy, heroiny lub amfetaminy. Konsumenci marihuany mogą jednak liczyć na posiadanie większych ilości. Karą więzienia nie będzie zagrożone posiadanie do 10 gramów konopi indyjskich.

Przedstawienie nowej ustawy ma miejsce trzy miesiące po tym, jak Norweski Komitet ds. Reformy Narkotyków w grudniowym raporcie zalecił rządowi dekryminalizację marihuany i innych nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Dekryminalizacja w innych miejscach na świecie

Dekryminalizacja marihuany z pewnością nie ogranicza się jednak tylko do Norwegii. 20 kwietnia 2021 r. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany ma złożyć projekt ustawy dekryminalizującej posiadanie marihuany w Polsce. Oprócz tego, do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która zakłada możliwość uprawy marihuany do celów medycznych przez licencjonowanych producentów.

W Stanach Zjednoczonych wyborcy w Oregonie zatwierdzili w listopadzie projekt dotyczący dekryminalizacji wszystkich narkotyków. Ustawodawcy z Massachusetts wprowadzili w piątek przepisy, które zniosą sankcje karne za posiadanie wszystkich narkotyków.

Ustawodawcy w Connecticut, Florydzie, Hawajach, Kansas, stanie Waszyngton, Wirginii i innych stanach rozważają dekryminalizację psychodelików (takich jak LSD, grzybki psylocybinowe itp.) i reformę polityki narkotykowej jeszcze w 2021 roku.

Tymczasem w stanie Vermont od prawodawców oczekuje się złożenia szeregu projektów dotyczących reformy prawa narkotykowego jeszcze w nadchodzących tygodniach. Prawodawcy w Vermont mają przedstawić projekt ustawy o dekryminalizacji wszystkich narkotyków i oddzielnej propozycji dotyczącej usunięcia roślin psychodelicznych i grzybów z listy substancji objętych regulacjami.

3 KOMENTARZE

  1. prawidłowo ?
    Tu chodzi o jeszcze większą inwigilację i zniewolenie.
    Za grama zielska masz rozkaz brać udział w obowiązkowym leczeniu dla osób z uzależnieniami.

    Faktycznie idzie to w dobrym kierunku….

    • Prawidłowo, że posiadanie nie będzie karane więzieniem 🙂 Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że obywatele w Norwegii i tak już są pod obserwacją rządu. Jeśli za często kupujesz alkohol w sklepie, to odwiedzą Cię urzędnicy i zapytają, czy przypadkiem nie masz problemu z alkoholem. Z pewnością redukcja szkód jest dobrym pomysłem, ale obowiązek leczenia każdej osoby zatrzymanej z minimalną ilością narkotyków jest bezsensowny i to podkreśla nie tylko część norweskich polityków, ale też aktywiści konopni i inni zwolennicy reformy prawa narkotykowego 🙂

  2. No i prawidłowo! Zobaczymy co bedzie z ustawami, które Zespół ds. Legalizacji ma przedstawić 20 kwietnia w 420 😏

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

    25 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

  • Bongo gigant 90cm

    Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

    279 

Mogą Cię zainteresować