- Reklama -
Banner

Naukowcy przeciwni marihuanie są opłacani przez koncerny farmaceutyczne

Raport wielu dziennikarzy wskazuje, że wielu naukowców, którzy opowiadają się przeciwko legalizacji marihuany jest opłacanych przez wiodące firmy farmaceutyczne, których produkty mogą być z łatwością zastąpione przez marihuanę. Kiedy cytuje się słowa naukowców nastawionych przeciwko marihuanie, nigdy nie mówi się wtedy o ich powiązaniach z przemysłem farmaceutycznym.

Pierwszy przykład to artykuły dr Herbert Kleber z Columbia University. Kleber ostrzega w prasie oraz akademickich publikacjach przed używaniem marihuany. Dlaczego? Jest on płatnym konsultantem wiodących firm farmaceutycznych, w tym Purdue Pharma (twórcy OxyContin), Reckitt Benckiser (producent środka przeciwbólowego o nazwie Nurofen) i Alkiermes (producenta nowego leku opartego na opiatach o nazwie Zohydro).

Dlaczego jego długoterminowa relacja z firmami farmaceutycznymi może być postrzegana jako konflikt interesów? Badania wykazały, że marihuana może być stosowana do łagodzenia bólu jako substytut głównych leków przeciwbólowych na receptę. Opioidowy środek przeciwbólowy jest wielomiliardowym biznesem, który coraz częściej spotyka się z krytyką ekspertów, ponieważ leki przeciwbólowe powodują około 16.000 zgonów rocznie – to więcej niż zgony spowodowane heroiną i kokainą razem. Marihuana jest bezpieczną alternatywą dla produktów takich jak OxyContin, a przedawkowanie jej jest praktycznie niemożliwe.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Kolejnym przeciwnikiem marihuany jest Dr A. Eden Evins – profesor psychiatrii w Harvard Medical School. Jest on częstym krytykiem legalizacji i członkiem projektu przeciwko marihuanie – Project SAM. W listopadzie 2012 roku był “konsultantem Pfizer i DLA Piper i otrzymał fundusze na wsparcie badań od Envivo, GlaxoSmithKline i Pfizer. Pfizer agresywnie wszedł w rynek leków przeciwbólowych inwestując 7,3 miliardów dolarów. W 2011 roku spółka przejęła King Pharmaceuticals (twórców kilku leków opioidowych), a obecnie pracuje nad wprowadzeniem Remoxy, który ma być konkurentem dla OxyContin.

Dr Mark L. Kraus prowadzi prywatną praktykę i jest członkiem zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień. W 2012 roku opowiadał się przeciwko wprowadzeniu medycznej marihuany w Connecticut. Według ujawnionych informacji, zaledwie rok przed jego anty-konopnym aktywizmem był doradcą naukowym dla firm takich jak Pfizer Painkiller i Reckitt Benckiser.

Poszczególni naukowcy nie są jedynymi w tej sprawie. Według Lee Fang z VICE, “wielu z największych grup działających przeciwko marihuanie, w tym Community Anti-Drug Coalitions for America polegało na finansowaniu od firm takich jak Painkiller Purdue Pharma i Alkermes. Grupy finansowane przez koncerny farmaceutyczne, chociażby Drug-Free Kids i CADCA wykorzystują swój budżet przeciwko bezpiecznej marihuanie, odwracając uwagę od znacznie większego problemu narkotykowego – opioidowych leków na receptę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 

Mogą Cię zainteresować