- Reklama -
Banner

Kannaflawiny – flawonoidy występujące tylko w konopiach

Chociaż konopie wytwarzają setki związków, to tylko dwa kannabinoidyTHC i CBD – zdominowały dyskusję na temat leczniczych właściwości konopi. Rzeczywistość jest jednak taka, że nie tylko te związki są odpowiedzialne za medyczne zastosowania konopi, a inne związki zawarte w konopiach mogą mieć równie silne właściwości przeciwbólowe.

Kannaflawiny to flawonoidy o właściwościach medycznych, które występują tylko w roślinach konopi. Chociaż na temat kannaflawin nie ma zbyt wielu badań, to najnowsze badania pokazują, że te unikalne flawonoidy mogą mieć szereg zastosowań medycnzych.

Kannaflawiny – flawonoidy występujące tylko w konopiach

Kannaflawiny, takie jak antocyjany odpowiedzialne są za fioletowy kolor marihuany
Kannaflawiny, takie jak antocyjany odpowiedzialne są za fioletowy kolor marihuany

Wygląda na to, że kolejną ważną kwestią w szybko rozwijającym się świecie marihuany będą flawonoidy. Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ pomimo faktu, że badania dopiero raczkują, to badania „kannaflawiny” (flawonoidy z marihuany) już budzą nadzieje, że pewnego dnia będziemy mieli zupełnie nowy sposób leczenia bólu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Flawonoidy to substancje chemiczne występujące we wszystkich roślinach (nie tylko w konopiach), które są odpowiedzialne za pigment w owocach i warzywach. Jednak nie wszystkie flawonoidy mają właściwości medyczne, a od pewnego czasu naukowcy interesują się nimi, ponieważ wiele z nich wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Często, gdy jakaś roślina staje się „super pożywieniem”, to ma ona coś wspólnego z flawonoidami.

Kannaflawina-A i Kannaflawina-B

Konopie mogą być następne, dzięki kannaflawinie-A i kannaflawinie-B, dwóm flawonoidom w konopiach, które mają szczególnie silne właściwości przeciwzapalne. Na przykład są 30 razy silniejsze niż aspiryna.

Potencjalnie działanie przeciwbólowe kannaflawiny zostało po raz pierwszy odkryte przez Marilyn Barrett, badaczkę z School of Pharmacy, University of London w latach 80-tych. Dlaczego więc nie słyszeliśmy więcej o ich skuteczności? Ponieważ kannaflawina stanowią niewielki procent materii roślinnej (0.014%), a żeby działała ona jako skuteczny środek przeciwzapalny, to trzeba byłoby spożywać ogromne ilości konopi

Podobnie jest z czerwonym winem, które teoretycznie opóźnia starzenie się organizmu. Za opóźnienie starzenia się organizmu ma odpowiadać fenol w skórkach winogron. Ale nawet jeśli jest on dla nas dobry (co nigdy nie zostało potwierdzone), to musielibyśmy konsumować około 40 litrów wina dziennie, aby osiągnąć efekt terapeutyczny.

Geny konopi odpowiedzialne za wytwarzanie kannaflawin

Autorzy badań zidentyfikowali jednak geny w konopiach, które odpowiedzialne są za wytwarzanie kannaflawiny. To umożliwia otrzymanie kannaflawiny bez konieczności uprawy rośliny. Dzięki pomocy Uniwersytetu w Guelph proces został szybko opatentowany. Wkrótce potem medyczna firma konopna Anahit International nabyła patent na badania nad rozwojem produktów komercyjnych z kannaflawinami. Naukowcy ostrożnie podchodzą jednak do potencjalnej skuteczności kannaflawin, ale biorąc pod uwagę kryzys opioidowy, możliwość zastosowania alternatywnej metody leczenia bólu jest naprawdę ciekawa.

„Interesujące w molekułach konopi jest to, że faktycznie zatrzymują stan zapalny u źródła”, mówi Tariq Akhtar, adiunkt na wydziale Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu w Guelph.

Medyczne właściwości kannaflawin

Regularne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i innych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (ibuprofenu) wiąże się z większym ryzykiem choroby nerek i problemów żołądkowych. Nawet leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, jeśli są stosowane intensywnie i w połączeniu z alkoholem, mogą prowadzić do problemów z wątrobą.

Naukowcy uważają, że związki naturalnie występujące w konopiach mogą być nowym sposobem leczenia bólu. Biorąc to wszystko pod uwagę, można zapytać, dlaczego nikt nie wykorzystał tego odkrycia Marilyn Barrett z lat 80-tych.

Powodem opóźnień mogła być niewystarczająca technologia oraz status prawny konopi. Naukowcy mieli problem ze znalezieniem funduszy na badanie nielegalnej substancji, ale to zmieniło się w 2017 roku, kiedy Kanada zalegalizowała marihuanę. Teraz naukowcy nie mają problemu ze znalezieniem finansowania dla badań, dzięki czemu badania nad medycznymi właściwościami konopi przyspieszyły. Wkrótce możemy więc spodziewać się kolejnych ciekawych badań dotyczących kannaflawin, czyli unikalnych flawonoidów występujących tylko w konopiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować