Spis treści ▼
Młynek to narzędzie niezbędne do poprawnej waporyzacji ziół. Pozwala na zmielenie suszu w optymalnym stopniu, dzięki czemu doznania podczas inhalacji są jeszcze lepsze, a waporyzacja bardziej efektywna. Niektóre młynki robią z suszem prawdziwe cuda – sprawiają, że jest idealnie rozdrobniony i puszysty. Wybór młynków jest ogromny – czasem trudno wybrać ten, który będzie odpowiedni. Postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości. Dowiedz się, jakie rodzaje młynków masz do dyspozycji i który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.
Dlaczego młynek do suszu jest niezbędny?
Młynek do suszu, znany również jako grinder czy kraszer, to niezbędne wyposażenie każdego fana waporyzacji. Przede wszystkim zapewnia on oszczędność czasu – jest o wiele bardziej efektywny niż rozdrabnianie suszu palcami. Pozwala również na wyodrębnienie cennego w składniki aktywne pyłku, który można wykorzystać później. Najważniejsze zalety młynka do suszu to:
- szybkość rozdrabniania – dobrej jakości młynek pozwoli na rozdrobnienie suszu dosłownie w kilka sekund,
- oszczędność suszu – całość zmielonego suszu pozostaje w specjalnym pojemniku, z którego można przesypać go bezpośrednio do waporyzatora,
- poprawa walorów smakowych – odpowiednio zmielony susz pozwala na uwolnienie mnóstwa wspaniałych aromatów, dzięki czemu przyjemność wapowania będzie jeszcze większa,
- efektywność waporyzacji – odpowiednio zmielony susz to najważniejszy element waporyzacji.
Rodzaje młynków do suszu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów młynków do suszu. Różnią się materiałem i jakością wykonania, ilością części, a także takimi aspektami, jak kształt czy kolor. Wybierając młynek do suszu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- jakość wykonania – jest bardzo istotna, ponieważ niskiej jakości młynki mogą dość szybko się łamać i niszczyć. Z czasem stają się też mniej efektywne,
- materiał – plastikowe czy drewniane młynki to nie najlepszy wybór. O wiele lepiej sprawdzą się młynki aluminiowe,
- ilość części – do wyboru masz młynki 2–, 3– i 4– częściowe.
Materiał, z którego wykonany jest młynek – jaki wybrać?
Młynki plastikowe są co prawda stosunkowo tanie, jednak nie jest to najlepszy wybór. Z czasem mogą zacząć się zużywać, przez co drobinki plastiku mogą dostawać się do suszu i po podgrzaniu wydzielać niepożądane substancje. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego lepiej zrezygnować z zakupu plastikowego płynka.
Osoby, które chcą być ekologiczne, z pewnością zainteresują się młynkami drewnianymi. Co prawda wyglądają one bardzo dobrze i rzeczywiście są przyjazne dla środowiska, jednak może pojawić się kłopot z ich czyszczeniem. W przypadku drewna nie sprawdzi się alkohol izopropylowy, w efekcie czego żywiczne zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia. Lepiej zdecydować się na młynki, które są częściowo wykonane z drewna – na przykład modele, w których tarcza wykonana jest ze stali. Czyszczenie takiego młynka nie będzie problematyczne.
Młynki aluminiowe to z całą pewnością najlepszy wybór. To właśnie modeli z tego materiału jest najwięcej. Aluminium jest bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu. Nie warto jednak decydować się na najtańsze modele, ponieważ z czasem mogą się niszczyć, a drobinki aluminium zaczną wpadać do suszu, co nie jest pożądane, delikatnie rzecz ujmując. Ceny młynków z aluminium są zróżnicowane i łatwo znaleźć model, którego cena jest korzystna, a jakość bardzo wysoka.
Ostatni rodzaj to młynki ze stali nierdzewnej. Co prawda będą one najbardziej wytrzymałe, jednak pod tym względem młynki aluminiowe niewiele im ustępują. Dużą wadą młynków ze stali jest ich waga – są bardzo ciężkie. A zatem najlepszym wyborem będą dobrej jakości młynki aluminiowe.
Młynki 2–, 3– i 4-częściowe
Młynek 2-częściowy to najprostsza konstrukcja, która ma mnóstwo fanów. Składa się on z dwóch części. W czasie mielenia całość suszu pozostaje w tej samej komorze. Ogromną zaletą takiego młynka jest to, że im dłużej będziemy nim kręcić, tym drobniejszy będzie susz – a to z tego powodu, że nie będzie on wpadał do oddzielnej komory. Jedynym problemem może być przesypywanie suszu do waporyzatora. Tutaj lepiej wyposażyć się w specjalną tackę do suszu.
Młynki 3-częściowe posiadają dodatkową komorę na zmielone zioła do waporyzacji. To najważniejsza różnica pomiędzy nimi a młynkami 2-częściowymi. Dzięki temu można swobodnie przenosić susz lub przesypywać go bezpośrednio do waporyzatora. Wiele osób wybiera młynki 3-częściowe z tego powodu, że zarówno sam susz, jak i oddzielony podczas mielenia pyłek pozostają w jednej komorze. Wielu posiadaczy waporyzatorów jest bardziej usatysfakcjonowanych takim rozwiązaniem.
Młynki 4-częściowo, oprócz komory na zmielony susz, posiadają również komorę na pyłek. W czasie mielenia większe części suszu zostają w pierwszej komorze, a pyłek, poprzez drobne sitko, wpada do ostatniej komory. Warto pamiętać, że to właśnie pyłek jest najbardziej bogaty w składniki aktywne. Młynek 4-częściowy pozwala na jego zbieranie i późniejsze wykorzystanie w ulubiony sposób.
Na rynku dostępne są również młynki wieloelementowe. Z reguły są to młynki 4-komorowe z dodatkowymi funkcjami, na przykład z możliwością wymiany tarcz czy z dodatkowym zasobnikiem na susz. Tego typu młynki są odpowiednie dla wszystkich gadżeciarzy, którzy lubią korzystać z dodatkowych funkcji sprzętu.
Niektórzy zastanawiają się, czy warto korzystać z elektrycznego młynka do suszu. Niestety, odpowiedź brzmi: nie. Ostrza takiego młynka poruszają się bardzo szybko, przez co pyłek jest gwałtownie oddzielany i może osadzać się na ściankach. W ten sposób można łatwo stracić ważne składniki aktywne, zawarte w suszu. Młynki mechaniczne to o wiele lepsze rozwiązanie – a przy tym pozwalają czerpać pełnię radości z wapowania.
Typ młynka zależny jest od waporyzatora
To, jaki młynek wybierzesz, zależne jest przede wszystkim od rodzaju waporyzatora, jaki posiadasz. W zależności od sposobu podgrzewania suszu, powinien on być drobniej lub mniej zmielony.
W przypadku waporyzatorów kondukcyjnych im drobniej zmielony jest susz, tym lepiej. W ten sposób lepiej przylega on do powierzchni grzewczej i szczelniej wypełnia komorę grzewczą, dzięki czemu ciepło jest równomiernie dystrybuowane a sama inhalacja bardziej wydajna. Aby cieszyć się drobno zmielonym suszem, należy mielić go do góry nogami – wówczas susz jest mielony na coraz drobniejszą konsystencję zamiast spadać do komory poniżej. Dzięki temu stanie się on optymalnie zmielony, w sam raz do waporyzatora kondukcyjnego. Alternatywnie, można również korzystać z młynka 2-częściowego i mielić susz odpowiednio długo, aż stanie się on idealnie, drobno zmielony.
Jeśli chodzi o waporyzatory hybrydowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tego typu vaporizery różnią się stosunkiem wykorzystania (proporcją) ogrzewania kondukcyjnego i konwekcyjnego. Jeżeli dany vaporizer w większym stopniu korzysta z techniki kondukcyjnej, lepiej sprawdzi się drobno zmielony susz. Jeżeli natomiast wykorzystuje on przede wszystkim podgrzewanie konwekcyjne, warto wykorzystać średnio zmielony susz.
Waporyzatory konwekcyjne podgrzewają susz przy pomocy strumienia gorącego powietrza. Nie należy używać z nich drobno zmielonego suszu ani pyłku, ponieważ w czasie podgrzewania może on zostać porwany wraz z powietrzem. Najlepiej sprawdzą się tu młynki 3– i 4-częściowe.
Jaki młynek do suszu wybrać? Teraz już wiesz!
Biorąc pod uwagę, jak wiele młynków do suszu jest dostępnych w sklepach, wątpliwości podczas szukania idealnego modelu dla siebie nie są niczym zaskakującym. „Poszukując młynka do suszu, warto kierować się przede wszystkim jego trwałością oraz rodzajem waporyzatora.W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wyborze najlepszego młynka” – podpowiada Ryszard Fazowski, ekspert ze sklepu z młynkami VapeFully.pl.