Dołącz do nas

Legalizacja

Sąd Najwyższy Meksyku stwierdził, że zakaz używania marihuany jest niezgodny z konstytucją

prezydent meksyku chce legalizacji medycznej marihuany

Meksyk: Sąd Najwyższy orzekł w środę, że całkowity zakaz rekreacyjnego używania marihuany jest niezgodny z konstytucją, i nakazał prawodawcom uregulowanie konsumpcji marihuany do celów rekreacyjnych.

Sąd orzekł, że uniemożliwienie używania marihuany narusza indywidualną autonomię obywateli, szczególnie dlatego, że używanie marihuany nie stanowi wystarczającego ryzyka dla użytkowników, które usprawiedliwiałoby karanie za jej używanie.”Skutki wywołane przez marihuanę nie uzasadniają całkowitego zakazu jej spożycia”, oświadczył Sąd Najwyższy Meksyku.

Sąd Najwyższy Meksyku wydał w środę dwa wyroki, które skutecznie unieważniają zakaz używania marihuany. Wyroki są zgodne z podobnymi decyzjami w trzech poprzednich sprawach, sięgających roku 2015. Zgodnie z prawem meksykańskim pięć takich decyzji ustanowiło precedens na poziomie krajowym.

To raczej dekryminalizacja, a nie legalizacja

Orzeczenie sądu nie sprawiło jednak, że marihuana w Meksyku jest już legalna. Każdy oskarżony musi nadal walczyć z systemem sprawiedliwości, jednak ten precedens znacznie ułatwi tę walkę.

“Ten 5-ty wyrok oznacza, że chociaż ustawa zakazująca marihuany nominalnie pozostaje bez zmian (a aresztowania pozostają możliwe), to wszyscy sędziowie na szczeblu krajowym są teraz związani wyrokiem Sądu Najwyższego, w (teraz znacznie mniej prawdopodobnym) przypadku spraw karnych związanych z marihuaną”

“Legalizacja marihuany na użytek osobisty, posiadanie, prywatna hodowla i dzielenie się marihuaną jest zatem dozwolona w praktyce, ale nie sformalizowana prawnie.”

Mexico United Against Crime, grupa sprzeciwiająca się prohibicjonistycznej polityce antynarkotykowej, powiedziała w środę, że “otwierają drzwi do regulacji konopi” i potwierdzają, że “Meksyk musi pójść w kierunku regulacji narkotyków, aby poprawić sprawiedliwość i zachować pokój w kraju“.

Co dalej? Formalna legalizacja w Kongresie

Formalna legalizacja marihuany jest teraz w gestii Kongresu, a grupa Mexico United Against Crime wezwała prawodawców do działania.

“Sąd Najwyższy wykonał swoją pracę. … Odpowiedzialność za wydanie odpowiedniego rozporządzenia spoczywa teraz na kongresie” – powiedziała w oświadczeniu Lisa Sanchez, dyrektor generalna grupy Mexico United Against Crime,.

Meksyk od dawna jest źródłem marihuany przemycanej do Stanów Zjednoczonych. Orzeczenia Sądu Najwyższego w Meksyku nadeszły zaraz po tym, jak w ostatnich latach wiele stanów USA zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych.

1 Komentarz

1
Skomentuj artykuł!

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wolololo
Gość
Wolololo

zakaz uzywania marihuany jest w sumie niezgodny z kazda konstytucją z tego co czytalem

Legalizacja

Meksyk musi zalegalizować marihuanę w ciągu 90 dni. Sędziowie ustanowili precedens

prezydent meksyku chce legalizacji medycznej marihuany

Pierwsza Izba Sądu Najwyższego w Meksyku poinformowała, że wchodzą w życie zalecenia prawne dla wszystkich sędziów, aby nie karać za posiadanie i używanie marihuany. Przepisy weszły w życie 22 lutego 2019 roku.

W środę Sąd Najwyższy Meksyku wydał dwa orzeczenia w sprawach za posiadanie i używanie marihuany, ustanawiając precedens, zgodnie z którym zakaz spożywania marihuany jest niekonstytucyjny.

Rząd Meksyku w najbliższym czasie chce, a właściwie musi zalegalizować rekreacyjne używanie konopi indyjskich. W tym miesiącu członkowie gabinetu prezydenta omówili kwestie legalizacji marihuany z kanadyjskimi urzędnikami rządowymi.

Dwa nowe wyroki sądu najwyższego są zgodne z trzema podobnymi wcześniejszymi orzeczeniami. Zgodnie z prawem meksykańskim, gdy izby Sądu Najwyższego osądzają w ten sam sposób pięć razy w danej sprawie, staje się to wiążącym precedensem dla wszystkich sędziów w kraju.

Oznacza to również, że rząd musi teraz zmienić politykę, która jest sprzeczna z konstytucyjną interpretacją trybunału, a mianowicie, że przepisy dotyczące marihuany muszą zostać zreformowane.

W dniu 22 lutego teksty sądowe zostały opublikowane w Judicial Weekly of the Federation, tak aby zostały przekazane sędziom w kraju, którzy muszą udzielić pozwolenia na swobodną konsumpcję marihuany, uprawę, zbiór oraz transport do celów osobistych.

Nowy precedens nie oznacza , że ludzie mogą używać i uprawiać marihuanę, ale oznacza to, że sędziowie rozważający przypadki osób złapanych przez policję przed wprowadzeniem formalnych zmian ustawowych muszą przestrzegać orzeczenia Sądu Najwyższego. Kongres Meksyku ma 90 dni na uchylenie przepisów dotyczących konopi, które są obecnie uważane za niekonstytucyjne.

Czytaj dalej

Legalizacja

Senat Hawajów zatwierdził projekt ustawy legalizującej marihuanę do celów rekreacyjnych

Legalizacja marihuany na Hawajach - senat zatwierdził projekt ustawy

Ustawa o legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych została zatwierdzona przez Hawajski Senat. W ustawie czytamy, że “legalizacja marihuany do użytku osobistego lub rekreacyjnego jest naturalnym, logicznym i rozsądnym wynikiem dostępnych badań nad marihuaną.” Ustawa przejdzie teraz do głosowania na sesji plenarnej Izby Reprezentantów. 

Jeśli zostanie przyjęta, zalegalizuje posiadanie, uprawę i konsumpcję marihuany. Ponadto ustanowi system licencji na uprawę, sprzedaż i posiadanie niewielkich ilości, a także wprowadzi podatki akcyzowe i podatki dochodowe od sprzedaży.

Ustawa odnosi się do 10 stanów i Dystryktu Kolumbii, które obecnie zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego i odnotowały pozytywne skutki ekonomiczne, które legalizacja przyniosłaby również Hawajom. Podaje też przykłady 23 stanów, które zdekryminalizowały marihuanę.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Departament Podatkowy na Hawajach ustanowi zasady regulujące proces ubiegania się o licencję i uzyskania licencji na prowadzenie upraw marihuany. Koszt uzyskania licencji na uprawę nie będzie mógł przekroczyć 5000 dolarów. Sklepy detaliczne nie musiałyby również gromadzić jakichkolwiek danych osobowych klientów.

Dodatkowe zasady wprowadziłyby normy dotyczące etykietowania, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, a także ograniczałyby reklamowanie marihuany i nakładałyby kary pieniężne za wszelkie naruszenia.

Następnym przystankiem dla projektu ustawy jest Senatorska Komisja ds. Środków, zanim zostanie ona przekazana do rozpatrzenia Izbie Reprezentantów. Gubernator David Ige wyraził niedawno obawy dotyczące ustaw państwowych dotyczących marihuany i ich konfliktu z obowiązującym prawem federalnym, ale jego stanowisko w sprawie obecnego projektu ustawy jest niejasne.

Pełny projekt ustawy można przeczytać TUTAJ.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne