- Reklama -
Banner

Sąd Najwyższy Meksyku stwierdził, że zakaz używania marihuany jest niezgodny z konstytucją

Meksyk: Sąd Najwyższy orzekł w środę, że całkowity zakaz rekreacyjnego używania marihuany jest niezgodny z konstytucją, i nakazał prawodawcom uregulowanie konsumpcji marihuany do celów rekreacyjnych.

Sąd orzekł, że uniemożliwienie używania marihuany narusza indywidualną autonomię obywateli, szczególnie dlatego, że używanie marihuany nie stanowi wystarczającego ryzyka dla użytkowników, które usprawiedliwiałoby karanie za jej używanie.”Skutki wywołane przez marihuanę nie uzasadniają całkowitego zakazu jej spożycia”, oświadczył Sąd Najwyższy Meksyku.

Sąd Najwyższy Meksyku wydał w środę dwa wyroki, które skutecznie unieważniają zakaz używania marihuany. Wyroki są zgodne z podobnymi decyzjami w trzech poprzednich sprawach, sięgających roku 2015. Zgodnie z prawem meksykańskim pięć takich decyzji ustanowiło precedens na poziomie krajowym.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

To raczej dekryminalizacja, a nie legalizacja

Orzeczenie sądu nie sprawiło jednak, że marihuana w Meksyku jest już legalna. Każdy oskarżony musi nadal walczyć z systemem sprawiedliwości, jednak ten precedens znacznie ułatwi tę walkę.

“Ten 5-ty wyrok oznacza, że chociaż ustawa zakazująca marihuany nominalnie pozostaje bez zmian (a aresztowania pozostają możliwe), to wszyscy sędziowie na szczeblu krajowym są teraz związani wyrokiem Sądu Najwyższego, w (teraz znacznie mniej prawdopodobnym) przypadku spraw karnych związanych z marihuaną”

“Legalizacja marihuany na użytek osobisty, posiadanie, prywatna hodowla i dzielenie się marihuaną jest zatem dozwolona w praktyce, ale nie sformalizowana prawnie.”

Mexico United Against Crime, grupa sprzeciwiająca się prohibicjonistycznej polityce antynarkotykowej, powiedziała w środę, że “otwierają drzwi do regulacji konopi” i potwierdzają, że “Meksyk musi pójść w kierunku regulacji narkotyków, aby poprawić sprawiedliwość i zachować pokój w kraju“.

Co dalej? Formalna legalizacja w Kongresie

Formalna legalizacja marihuany jest teraz w gestii Kongresu, a grupa Mexico United Against Crime wezwała prawodawców do działania.

“Sąd Najwyższy wykonał swoją pracę. … Odpowiedzialność za wydanie odpowiedniego rozporządzenia spoczywa teraz na kongresie” – powiedziała w oświadczeniu Lisa Sanchez, dyrektor generalna grupy Mexico United Against Crime,.

Meksyk od dawna jest źródłem marihuany przemycanej do Stanów Zjednoczonych. Orzeczenia Sądu Najwyższego w Meksyku nadeszły zaraz po tym, jak w ostatnich latach wiele stanów USA zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować