Medyczna marihuana we Francji będzie refundowana od marca 2021r.

Medyczna marihuana we Francji będzie refundowana od 2021 roku

W 2021 roku rząd francuski rozpocznie eksperyment z marihuaną medyczną, polegający na jej refundacji dla 3000 pacjentów. W zeszłym tygodniu rząd francuski opublikował dekret oficjalnie zapowiadający eksperyment, na który czekali entuzjaści konopi i pacjenci. Zgodnie z ich zapowiedzią, do 3000 pacjentów weźmie udział w “eksperymencie” i będzie mogło otrzymać darmowy susz konopi indyjskich.

Nicolas Authier, profesor uniwersytecki i przewodniczący Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych [ANSM]), powiedział w wywiadzie dla Marijuana Business Daily, że jego zdaniem przetarg na wybór refundowanych produktów na bazie konopi indyjskich prawdopodobnie rozpocznie się w ciągu miesiąca. Jego zdaniem dostawcy „prawdopodobnie będą zagraniczni i będą współpracować z laboratoriami farmaceutycznymi mającymi siedzibę we Francji.”

Francuski rząd szacuje, że pierwsze recepty na refundowane konopi mogą zostać wydane już w marcu 2021 r. W chwili obecnej eksperyment jest ograniczony czasowo do dwóch lat i ma trwać od 21 marca 2021 r. lub od momentu wypisania pierwszej recepty, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

” Francja jest teraz oficjalnie zobowiązana do dostępu do medycznej marihuany”.

Nadal istnieją pewne kryteria dotyczące refundacji medycznych konopi, które nie zostały jeszcze określone i dopiero zostaną nakreślone przez dyrektora generalnego Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych. Wśród kwestii, które mają zostać rozstrzygnięte, znajdują się forma i specyfikacje produktów na bazie konopi indyjskich, w tym cechy i skład; listę chorób, które będą kwalifikować do udziału w “eksperymencie”; oraz procedury przechowywania, dystrybucji, importu i kontroli konopi.

Firmy, które zdecydują się wziąć udział w tym eksperymencie, będą odpowiedzialne za bezpłatne dostarczenie własnego produktu i chociaż dla wybranych pacjentów marihuana będzie bezpłatna, nadal będzie musiała spełniać standardy farmaceutyczne GMP i inne przepisy, które wprowadzi francuski rząd.

Agencja ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych będzie odpowiedzialna za wdrożenie rejestru pacjentów, który za zgodą pacjentów będzie aktualizowany przez lekarzy i apteki.

Istnieją również pewne ograniczenia, które mogą uniemożliwić pacjentom dostęp do darmowych konopi. Podobnie jak w całej Europie, medyczna marihuana nie będzie rozdawana za darmo, a jedynie 3000 pacjentów otrzyma zwrot kosztów leczenia. Nie będzie też wydawana jako alternatywa dla innych leków, ale raczej jako ostateczność.

Dodatkowo lekarze i apteki, którzy chcą się zaangażować w ten eksperyment, będą musieli ukończyć program szkoleniowy, a firmy zainteresowane dostarczaniem medycznych konopi będą musiały zapewnić odpowiednią ilość konopi. Ponadto budżet przeznaczony na refundację będzie wymagał zatwierdzenia przez francuski parlament.

Mimo to, niezależnie od tych potencjalnych utrudnień i faktu, że obecnie konopie indyjskie do celów medycznych w ogóle nie są przepisywane we Francji, ten przełomowy eksperyment może przygotować grunt dla medycyny konopnej na całym świecie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Stan Maine rozpoczął legalną sprzedaż marihuany

Stan Maine rozpoczął legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych

playboy kampania na rzecz legalizacji marihuany

Playboy uruchamia kampanię promującą legalizację, dekryminalizację i destygmatyzację marihuany