- Reklama -
Banner

Medyczna marihuana może leczyć z alkoholizmu

Nadużywanie alkoholu, uzależnienie, tolerancja i objawy odstawienia

Uzależnienie od alkoholu (tj. alkoholizm) wynika z nadużywania alkoholu (czyli spożywanie alkoholu w sposób, który negatywnie wpływa na własne działania/życie), i charakteryzuje się uczuciem potrzeby konsumpcji alkoholu aby normalnie funkcjonować, ze zmniejszoną zdolnością do zaprzestania jego spożywania, nawet jeśli istnieje takie pragnienie. Osoby z uzależnieniem od alkoholu rozwijają tolerancję na alkohol, co oznacza, że muszą spożywać coraz większą dawkę, aby poczuć ten sam efekt, który doświadczali wcześniej. Jeśli gwałtownie odstawi się spożywanie alkoholu, u osób uzależnionych będą występować objawy odstawienia alkoholu

Łagodne objawy odstawienia charakteryzują się objawami takimi jak lęki, drgawki, depresja, drażliwość, zmęczenie, kołatanie serca itp. a poważne objawy abstynencyjne charakteryzują się bardziej poważnymi objawami, takimi jak drgawki i delirium tremens ( z symptomami gorączki, dreszczami, drgawkami, zmianami w funkcjonowaniu umysłu, drażliwości czy omamami), co może prowadzić do śmierci w 1-5% przypadków.

Nawet jeśli osoba, która jest uzależniona od alkoholu chce przestać pić, to negatywny wpływ objawów odstawienia często im to uniemożliwia (czyli muszą nadal pić, aby uniknąć niepożądanych odczuć).

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
alkoholizm-w-Polsce

Prawie 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, a Według Ministerstwa Zdrowia w Polsce żyje około 600-700 tysięcy alkoholików czyli 2 procent społeczeństwa. Co roku w Polsce z powodu nadużywania alkoholu umiera 10 tysięcy osób. Nadużywanie alkoholu jest trzecią z najczęstszych przyczyn śmierci, a w 2013 roku koszty związane z leczeniem uzależnienia alkoholu i jego konsekwencji zdrowotnych wyniosły 514 619 247zł. Ze względu na ogromny wpływ jaki ma nadużywanie alkoholu na ludzi, rodziny i społeczeństwo, oraz na fakt, że objawy odstawienia alkoholu są główną przeszkodą w jego odstawieniu, rząd powinien pomóc ludziom przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu.

Alkohol & marihuana – wyniki badań

Używając pozytonowej tomografii emisyjnej PET (która umożliwia wizualizację funkcjonujących narządów i tkanek) do pomiaru aktywności receptorów CB1 (receptor kannabinoidowy znajdujący się najczęściej w mózgu i rdzeniu kręgowym), naukowcy opublikowali badania w Journal of Neuroscience, które pokazały, że sygnał kannabinoidowy różni się w mózgach uzależnionych od alkoholu, nie uzależnionych od alkoholu i nie używających alkoholu.

Naukowcy odkryli, że w mózgach osób nie uzależnionych od alkoholu, dostępność receptorów CB1 znacznie wzrosła po podaniu etanolu do krwiobiegu.

Z drugiej strony aktywność/dostępność receptorów CB1 była znacznie mniejsza u osób uzależnionych, po długim okresie intensywnego używania alkoholu, nawet po miesiącu abstynencji. Po długim okresie intensywnego używania, aktywność/dostępność zmniejszyła się szczególnie w móżdżku (części mózgu zaangażowanej w koordynację ruchów, utrzymanie równowagi ciała, koordynację ruchową, napięcie mięśniowe itp.) i bruzdy ciernowo-potylicznej (obszar mózgu, który może być zaangażowany w proces planowania czy orientację przestrzenną). Po okresie abstynencji dodatkowe obszary miały zmniejszoną aktywność/dostępność receptora CB1 w prążkowiu brzusznym (jądro półleżące – łac. nucleus accumbens – części mózgu odpowiedzialnej za układ nagrody, głównego systemu motywującego zachowanie, ale także układu będącego biologiczną podstawą uzależnienia) i środkowym płacie skroniowym (obszarze, którego uszkodzenie jest czasem związane z napadami padaczkowymi).

Wnioski

Stymulacja receptora CB1 jest związana z subiektywnym uczuciem nagrody/przyjemności. Jednak jeśli receptory są nadmiernie stymulowane przez długi okres czasu przez intensywne używanie alkoholu, ich aktywność/dostępność będzie się zmniejszać. Podczas okresu abstynencji od alkoholu, zmniejszona stymulacja receptorów może prowadzić do zwiększonego pragnienia alkoholu, w celu ponownego pozytywnego odczucia związanego z jego stosowaniem. Ponadto, na początku fazy abstynencji neurony stają się nadmiernie pobudliwe, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub śmierci.

W związku z tym, że dla osób uzależnionych od alkoholu próbujących zmniejszyć lub wyeliminować spożycie alkoholu, leczenie mające na celu zwiększone przekazywanie sygnału receptorów kannabinoidowych w mózgu, lub terapie, które zwiększają aktywacje receptorów CB1, mogą być użyteczne z następujących powodów:

 • Kannabinoidy mogą działać jako środek neuroprotekcyjny (z potencjałem, aby zmniejszać nadpobudliwość i zapobiegać uszkodzeniom komórek mózgowych), więc terapie kannabinoidowe mogą bezpośrednio zapobiegać szkodom w mózgu spowodowanym odstawieniem alkoholu.
 • Zastosowanie kannabinoidów w połączeniu z abstynencją od alkoholu, może być przydatne w leczeniu uzależnienia od alkoholu i jego odstawienia, poprzez wspomaganie w zapobieganiu pragnienia napicia się alkoholu.

Badania opublikowane przez Drug and Alcohol Review w lipcu 2014 roku wykazały, że używanie marihuany redukuje konsumpcje alkoholu. Potrzebne jest jednak więcej badań, aby ustalić, czy korzystanie z terapii kannabinoidami lub zabiegi mające na celu zwiększenie stymulacji receptorów kannabinoidowych mogą wykazać kliniczne zastosowanie w uzależnieniu od alkoholu.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować