Dołącz do nas

Badania

Legalizacja marihuany w Kanadzie doprowadziła do spadku sprzedaży na czarnym rynku

Legalizacja marihuany w Kanadzie doprowadziła do spadku sprzedaży na czarnym rynku. W okresie październik-grudzień sprzedaż na czarnym rynku spadła o 8% – zgodnie z nowymi danymi opublikowanymi przez Statistics Canada.

Nielegalna sprzedaż konopi spadła z 1,28 miliarda dolarów kanadyjskich (960 milionów dolarów) w okresie od lipca do września, do 1,17 miliarda dolarów kanadyjskich w okresie październik-grudzień.

“Jest to obiecujące, biorąc pod uwagę niedobory produktów i ograniczony dostęp na głównych rynkach, takich jak Ontario, Quebec i B.C.”, powiedział Mitchell Osak, dyrektor zarządzający usługami konsultingowymi i technologicznymi Grant Thornton.

Jak konkurować z czarnym rynkiem?

Czarny rynek nie zaniknie, dopóki główne miasta Kanady nie otworzą większej ilości sklepów detalicznych z marihuaną, nie poprawią asortymentu swoich produktów i nie wykorzystają nadchodzącej legalizacji produktów spożywczych, powiedział Osak.

Najnowsze dane pochodzące od Statistics Canada były pierwszym przypadkiem, w którym krajowe dane ekonomiczne agencji rządowej zawierały szacunki z nielegalnej działalności związanej z produkcją, dystrybucją i konsumpcją konopi indyjskich.

Wydatki na marihuanę w 2018 roku

W czwartym kwartale 2018 roku wydatki na marihuanę do celów medycznych i rekreacyjnych oszacowano na 307 dolarów kanadyjskich, podczas gdy wydatki na marihuanę z czarnego rynku w tym samym czasie wyniosły 1,2 miliarda dolarów.

W trzecim kwartale wydano 137 milionów dolarów na legalne produkty z konopi indyjskich – wszystkie do celów medycznych, ponieważ sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych rozpoczęła się dopiero 17 października. W tym samym okresie na nielegalnym rynku wydano 1,28 miliarda dolarów kanadyjskich, czyli prawie 10 razy więcej niż na legalnym rynku.

Susz CBD Cannabis Light

Legalna marihuana w okresie październik-grudzień była o 32% droższa niż marihuana na czarnym rynku. W tym okresie średnia cena za gram legalnej marihuany wyniosła 9,7 dolarów kanadyjskich, podczas gdy na czarnym rynku nielegalny gram kosztował średnio 6,51 dolarów kanadyjskich.

Cannabis Light - legalne konopie
Cannabis Light Susz konopny CBD

Statistics Canada ostrzega, że statystyki cen należy interpretować ostrożnie, ponieważ są one dostarczane anonimowo i nie stanowią losowej próby.

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Polecamy

Reklama

Popularne