- Reklama -
Banner

Legalizacja marihuany nie spowodowała problemów, o których mówili jej przeciwnicy

Kiedy w 2012 roku Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych, przeciwnicy legalizacji ostrzegali, że zakończenie zakazu związanego z marihuaną będzie siało spustoszenie w społeczeństwie. Twierdzili, że korzyści podatkowe związane opodatkowaniem marihuany nie będą opłacalne, więcej dzieci będzie korzystało z marihuany, a na drogach będzie mnóstwo wypadków spowodowanych przez osoby pod wpływem legalnej trawki.

Jak pokazuje nowy raport opublikowany przez Drug Policy Alliance (organizacja non-profit lobbująca na rzecz reformy prawa narkotykowego), te tragiczne przewidywania nie spełniły się. W rzeczywistości, legalizacja miała znikomy wpływ na wykorzystanie marihuany wśród młodzieży oraz liczbę śmiertelnych wypadków drogowych w Kolorado, Waszyngtonie, Oregonie, na Alasce oraz w Dystrykcie Kolumbii, które zalegalizowały używanie marihuany do celów rekreacyjnych. W tym samym czasie spadła liczba aresztowań, a łączne przychody ze sprzedaży marihuany zasiliły budżet stanów o ponad 500.000.000 dolarów.

“Ten raport pokazuje, że wiele z tych obaw nie potwierdziła się po zalegalizowaniu marihuany,” powiedział Joy Haviland, pełnomocnik Drug Policy Alliance. “Jest oczywiste, że prohibicja nie działała, więc w przyszłości potrzebne są nowe rozwiązania.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Legalizacja marihuany nie wpłynęła na ilość śmiertelnych wypadków drogowych w Kolorado i Waszyngtonie, a łączna liczba aresztowań za jazdę pod jej wpływem spadła. Chociaż w ostatnich latach więcej kierowców biorących udział w śmiertelnych wypadkach w Waszyngtonie posiadała w organizmie stężenie psychoaktywnego THC, to raport nie wykazuje powiązania pomiędzy poziomem stężenia THC i zaburzeniami zdolności prowadzenia pojazdu. Innymi słowy – to, że kierowca posiada THC w organizmie nie dowodzi, że miało to wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto, raport mówi, że ten wzrost może być spowodowany przez częstsze kontrole i przeprowadzanie testów na obecność marihuany w organizmie.

Legalizacja miała jednak znaczący wpływ na finanse. Raport wykazał wiele oszczędności w policji i systemie wymiaru sprawiedliwości, a to za sprawą braku aresztowań za posiadanie małych ilości marihuany.

W Kolorado, policjanci wykonali 64% mniej aresztowań za przestępstwa związane z marihuaną pomiędzy 2012 i 2014 rokiem. Waszyngton zauważył 98% redukcję w ogólnej liczbie spraw sądowych związanych z niskimi ilościami marihuany, z 6897 w 2011 roku do zaledwie 120 w 2013 roku. Aresztowania związane z marihuaną spadły o 85% od 2014 do 2015 roku.

W Oregonie i na Alasce, gdzie nie ma jeszcze sklepów z marihuaną, liczba aresztowań związanych z marihuaną również znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat.

“Poprzez brak ścigania za posiadanie małych ilości i za inne wykroczenia związane z małymi ilościami marihuany, stany oszczędzają setki milionów dolarów, a tysiące dorosłych osób nie jest już zatrzymywanych, aresztowanych, oskarżanych i skazywanych za nielegalne posiadanie marihuany.”

Pomimo zmniejszonej ilości aresztowań, badania wykazały nierówność rasową w egzekucji prawa. Według raportu, czarnoskórzy i Latynosi o wiele częściej są aresztowani za przestępstwa związane z marihuaną.

Opodatkowanie marihuany wygenerowało również milionowe zyski dla stanów, w których można już legalnie kupić trawkę. W stanie Kolorado i Waszyngton, sprzedaż legalnej marihuany przekroczyła w ubiegłym roku przyniosła stanom odpowiednio 129mln $ i 220mln $.

Raporty takie jak ten wskazują, że legalizacja marihuany przyniosła więcej dobrego, niż złego.

“Odchodzenie od zakazów związanych z marihuaną, a koncentrowanie się na zdrowiu publicznym wskazuje na pozytywne zmiany w tych stanach.” powiedział pełnomocnik Drug Policy Alliance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować