- Reklama -
Banner

Leczenie alkoholizmu marihuaną – Czy to w ogóle możliwe?

Uzależnienie od alkoholu (tj. alkoholizm) wynika z nadużywania alkoholu (czyli spożywanie alkoholu w sposób, który negatywnie wpływa na własne działania/życie), i charakteryzuje się uczuciem potrzeby konsumpcji alkoholu aby normalnie funkcjonować, ze zmniejszoną zdolnością do zaprzestania jego spożywania, nawet jeśli istnieje takie pragnienie. Osoby z uzależnieniem od alkoholu rozwijają tolerancję na alkohol, co oznacza, że muszą spożywać coraz większą dawkę, aby poczuć ten sam efekt, który doświadczali wcześniej. Jeśli gwałtownie odstawi się spożywanie alkoholu, u osób uzależnionych będą występować objawy odstawienia alkoholu

Łagodne objawy odstawienia charakteryzują się objawami takimi jak lęki, drgawki, depresja, drażliwość, zmęczenie, kołatanie serca itp. a poważne objawy abstynencyjne charakteryzują się bardziej poważnymi objawami, takimi jak drgawki i delirium tremens ( z symptomami gorączki, dreszczami, drgawkami, zmianami w funkcjonowaniu umysłu, drażliwości czy omamami), co może prowadzić do śmierci w 1-5% przypadków.

Nawet jeśli osoba, która jest uzależniona od alkoholu chce przestać pić, to negatywny wpływ objawów odstawienia często im to uniemożliwia (czyli muszą nadal pić, aby uniknąć niepożądanych odczuć).

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Prawie 12 procent dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, a Według Ministerstwa Zdrowia w Polsce żyje około 600-700 tysięcy alkoholików czyli 2 procent społeczeństwa. Co roku w Polsce z powodu nadużywania alkoholu umiera 10 tysięcy osób. Nadużywanie alkoholu jest trzecią z najczęstszych przyczyn śmierci, a w 2013 roku koszty związane z leczeniem uzależnienia alkoholu i jego konsekwencji zdrowotnych wyniosły 514 619 247zł. Ze względu na ogromny wpływ jaki ma nadużywanie alkoholu na ludzi, rodziny i społeczeństwo, oraz na fakt, że objawy odstawienia alkoholu są główną przeszkodą w jego odstawieniu, rząd powinien pomóc ludziom przezwyciężyć uzależnienie od alkoholu.

Alkohol & marihuana – wyniki badań

Używając pozytonowej tomografii emisyjnej PET (która umożliwia wizualizację funkcjonujących narządów i tkanek) do pomiaru aktywności receptorów CB1 (receptor kannabinoidowy znajdujący się najczęściej w mózgu i rdzeniu kręgowym), naukowcy opublikowali badania w Journal of Neuroscience, które pokazały, że sygnał kannabinoidowy różni się w mózgach uzależnionych od alkoholu, nie uzależnionych od alkoholu i nie używających alkoholu.

Naukowcy odkryli, że w mózgach osób nie uzależnionych od alkoholu, dostępność receptorów CB1 znacznie wzrosła po podaniu etanolu do krwiobiegu.

Z drugiej strony aktywność/dostępność receptorów CB1 była znacznie mniejsza u osób uzależnionych, po długim okresie intensywnego używania alkoholu, nawet po miesiącu abstynencji. Po długim okresie intensywnego używania, aktywność/dostępność zmniejszyła się szczególnie w móżdżku (części mózgu zaangażowanej w koordynację ruchów, utrzymanie równowagi ciała, koordynację ruchową, napięcie mięśniowe itp.) i bruzdy ciernowo-potylicznej (obszar mózgu, który może być zaangażowany w proces planowania czy orientację przestrzenną). Po okresie abstynencji dodatkowe obszary miały zmniejszoną aktywność/dostępność receptora CB1 w prążkowiu brzusznym (jądro półleżące – łac. nucleus accumbens – części mózgu odpowiedzialnej za układ nagrody, głównego systemu motywującego zachowanie, ale także układu będącego biologiczną podstawą uzależnienia) i środkowym płacie skroniowym (obszarze, którego uszkodzenie jest czasem związane z napadami padaczkowymi).

Wnioski

Stymulacja receptora CB1 jest związana z subiektywnym uczuciem nagrody/przyjemności. Jednak jeśli receptory są nadmiernie stymulowane przez długi okres czasu przez intensywne używanie alkoholu, ich aktywność/dostępność będzie się zmniejszać. Podczas okresu abstynencji od alkoholu, zmniejszona stymulacja receptorów może prowadzić do zwiększonego pragnienia alkoholu, w celu ponownego pozytywnego odczucia związanego z jego stosowaniem. Ponadto, na początku fazy abstynencji neurony stają się nadmiernie pobudliwe, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub śmierci.

W związku z tym, że dla osób uzależnionych od alkoholu próbujących zmniejszyć lub wyeliminować spożycie alkoholu, leczenie mające na celu zwiększone przekazywanie sygnału receptorów kannabinoidowych w mózgu, lub terapie, które zwiększają aktywacje receptorów CB1, mogą być użyteczne z następujących powodów:

-Kannabinoidy mogą działać jako środek neuroprotekcyjny (z potencjałem, aby zmniejszać nadpobudliwość i zapobiegać uszkodzeniom komórek mózgowych), więc terapie kannabinoidowe mogą bezpośrednio zapobiegać szkodom w mózgu spowodowanym odstawieniem alkoholu.

-Zastosowanie kannabinoidów w połączeniu z abstynencją od alkoholu, może być przydatne w leczeniu uzależnienia od alkoholu i jego odstawienia, poprzez wspomaganie w zapobieganiu pragnienia napicia się alkoholu.

Badania opublikowane przez Drug and Alcohol Review w lipcu 2014 roku wykazały, że używanie marihuany redukuje konsumpcje alkoholu. Potrzebne jest jednak więcej badań, aby ustalić, czy korzystanie z terapii kannabinoidami lub zabiegi mające na celu zwiększenie stymulacji receptorów kannabinoidowych mogą wykazać kliniczne zastosowanie w uzależnieniu od alkoholu.

2 KOMENTARZE

  1. pilem 13 lat i mowie calkiem powaznie.calkowita degradacja spoleczna.trafke pale od 4 lat i wiecie co nie pije od 4 lat ani kropelki nawet piwa.

  2. Jestem uzależniony od piwa, pije codziennie od 5 – 7 piw wieczorem, w momencie gdy palę “traffkę” jak to mówi “niepracująca szlachta” – mocniej yebye w baniak”.
    Efekt z tego taki, że po zapaleniu odechciewa mi się pić, a te piwo ma jakiś taki dziwny smak (nie mowiac że po chwili refleksji, dochodzę do wniosku że jestem kretynem, bo wpadłem w koleiny nałóg – bo chciałem komuś bliskiemu udowodnić jaka jest róznica miedzy “uzależnieniem” od traffki, a alkoholu; jedyny pozytywny efekt to, że ta osoba zobaczyła jak to legalne gówno niszczy życie i zmienia człowieka). W sumie nic mi po tym, że pokazałem o co chodzi i utwierdziłem w swojej racji o tym że marychułen jest nieszkodliwy w porównaniu do tego sku*****na ALKOHOLU !

    Każdy, kto jest w podobnej sytuacji, dopóki nie jesteście w cugu jak Ja (od 2 lat), IM KRÓTSZY CZAS CHLACIE, REDUKUJCIE DAWKI AŻ DO ZERA (nawet nie uwierzycie, jak można oszukać mózg podając mu piwko bezalkoholowe). Szkoda zdrowia i życia na walkę z tym pier****nym nałogiem. Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim o znają ten “krzyż”.
    PEACE !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

    359 
  • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

    29 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 

Mogą Cię zainteresować