- Reklama -
Banner

Konopie zwiększają poziom empatii i bezinteresowność – sugerują nowe badania

Naukowcy z University of New Mexico przeanalizowali wpływ używania marihuany na zachowania prospołeczne. W porównaniu do osób nieużywających konopi, młodzi dorośli, którzy niedawno mieli kontakt z marihuaną, uzyskiwali znacznie wyższe wyniki w standardowych pomiarach zachowań prospołecznych, takich jak empatia oraz podejmowanie moralnych decyzji opartych na poczuciu sprawiedliwości.

Jak marihuana wpływa na empatię?

Empatia była kiedyś uważana za wrodzoną cechę. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że empatii można się nauczyć. Istnieją jednak dowody, że wymaga to złożonej interakcji między procesami fizjologicznymi i psychologicznymi. Receptory kannabinoidowe są silnie skoncentrowane w obszarach mózgu, takich jak ciało migdałowate, które odgrywa rolę w regulowaniu emocji, a także przyśrodkowej korze przedczołowej (mPFC), która odpowiedzialna jest za podejmowanie decyzji i reakcje emocjonalne.

W badaniu zatytułowanym „Konsumpcja konopi i prosocjalność”, opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports, naukowcy z UNM wykazali, że zdrowi młodzi dorośli, którzy niedawno mieli kontakt z konopiami indyjskimi, wykazywali wyższy poziom zachowań prospołecznych i zwiększone poczucie empatii niż ci, którzy w ostatnim czasie nie spożywali marihuany. Jest to jedno z pierwszych badań, które pokazuje psychospołeczne korzyści używania konopi indyjskich wśród zdrowych osób dorosłych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Większość badań nad skutkami używania konopi koncentruje się albo na negatywnych konsekwencjach uzależnienia od konopi, albo na fizycznych skutkach używania konopi indyjskich” – powiedział autor badań Jacob Miguel Vigil z Wydziału Psychologii UNM.

Prospołeczne korzyści używania konopi

Najnowsze wyniki badań sugerują, że konopie indyjskie mogą powodować przejście od bardziej egocentrycznych koncepcji siebie do zwiększonej empatii, poczucia bezinteresowności i odpowiedzialności za ochronę innych. Wśród mężczyzn użytkownicy marihuany również uzyskiwali wyższe wyniki w wymiarze „ugodowości”. Większość zaobserwowanych różnic między użytkownikami konopi a osobami nieużywającymi była skorelowana z czasem, od którego uczestnicy ostatnio używali konopi, co sugeruje, że efekty są przejściowe.

Przejściowość efektów potwierdza, że konopie wywołują zmiany behawioralne i percepcyjne, a nie to, że użytkownicy marihuany i osoby niebędące użytkownikami różnią się zasadniczo w swoim podstawowym podejściu do interakcji społecznych” – powiedziała współautorka i profesor nadzwyczajna Sarah Stith z Departamentu Ekonomii UNM.

Osoby używające i nieużywające konopi nie wykazały różnic w pomiarach gniewu, wrogości, zaufania do innych, interpretacji mimiki, pozostałych czterech wymiarów osobowości (ekstrawersji, sumienności, stabilności emocjonalnej i otwartości) ani podejmowania moralnych decyzji.

„Jestem zaszczycony, że mogę być częścią tego przełomowego badania, które pokazuje, że konopie indyjskie mogą przynosić znaczące korzyści społeczne”, powiedziała współautorka Tiphanie Chanel, Psychology, UNM, „Mam nadzieję, że ta praca może pomóc utorować drogę do pełniejszego zbadania efektów marihuany na interakcje międzyludzkie i dobre samopoczucie”.

„Często odnoszę się do rośliny konopi jako super leku, ponieważ w porównaniu do większości innych konwencjonalnych produktów farmaceutycznych jest skuteczna w leczeniu objawów szerokiej gamy schorzeń, szybko i stosunkowo bezpiecznie. Teraz mamy konkretne dowody na to, że może również poprawić zdrowie psychospołeczne przeciętnego człowieka” – powiedział Vigil.

„Prospołeczność jest niezbędna dla ogólnej witalności społeczeństwa, a zatem wpływ marihuany na nasze interakcje międzyludzkie może ostatecznie okazać się nawet ważniejszy dla społeczeństwa, niż jej efekty lecznicze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować