Jaka jest najlepsza temperatura waporyzacji?

waporizer-volcano

Waporyzacja przy użyciu różnych temperatur daje całkowicie odmienne rezultaty, regulując temperaturę jesteśmy w stanie wpływać na działanie odparowywanej marihuany. Pozwala to na dostosowanie efektów waporyzacji do danej sytuacji oraz do potrzeb użytkownika. Jak wpłyniemy na działanie marihuany zmieniając temperaturę waporyzacji? Jaka temperatura sprawdza się najlepiej?

Najważniejszym czynnikiem w procesie waporyzacji jest temperatura. Waporyzacja marihuany polega na odparowaniu z suszu kannabinoidów, czyli substancji aktywnych odpowiedzialnych za działanie marihuany. Proces ten jest możliwy tylko i wyłącznie jeśli temperatura jest ściśle kontrolowana – musi ona być odpowiednio wysoka żeby do waporyzacji w ogóle doszło, ale jednocześnie na tyle niska by nie doprowadzić do zapłonu suszu. Jakie to temperatury?

Waporyzacja marihuany zaczyna zachodzić kiedy temperatura przekroczy 157°C, czyli temperaturę wrzenia THC. Aby jednak uwolnić wystarczającą ilość kannabinoidów, przyjmuje się, że najniższa sensowna temperatura waporyzacji wynosi 175°C. Z kolei za górną granicę przyjmuje się temperaturę 230°C – to najwyższa temperatura, w której można waporyzować nie doprowadzając do zapłonu suszu. Zbierając te informacje w całość można stwierdzić, że choć w teorii waporyzacja może zachodzić w temperaturze od 157°C do 230°C, to praktycznie jest ona możliwa w przy zastosowaniu temperatur z przedziału 175-230°C.

 

Efekty waporyzacji będą jednak różne w zależności od tego, jakiej temperatury z tego zakresu użyjemy. Przykładowo, dla efektu sedacji (uspokojenia) trzeba użyć innej temperatury niż dla osiągnięcia efektu złagodzenia bólu. Jest to spowodowane tym, że każdy kannabinoid ma inną temperaturę waporyzacji (parowania). W związku z tym, zmieniając temperaturę waporyzacji będziemy dostarczać sobie różnych kannabinoidów. Im wyższa będzie temperatura waporyzacji, tym szersze będzie spektrum odparowywanych substancji.

Podstawowe reguły dotyczące temperatury

Istnieje kilka podstawowych prawidłowości dotyczących temperatury waporyzacji. Im niższą temperaturę zastosujemy, tym bardziej delikatną i smaczną parę otrzymamy. Korzystając z niskich temperatur waporyzacji, mieszczących się w przedziale od 170°C do 180°C, wdychać będziemy parę niezwykle smaczną i pełną aromatu, będzie ona jednak dawała dość łagodny efekt psychoaktywny i będzie mało widoczna – będzie to raczej delikatna mgiełka.

Niezwykły smak i aromat jest zasługą terpenów, które w tych temperaturach będą intensywnie parować, podczas gdy same kannabinoidy będą parować w umiarkowanym stopniu. Z kolei im wyższa będzie zastosowana temperatura, tym bardziej intensywnie będą parować kannabinoidy i tym silniejsze będzie działanie pary. Warto podkreślić też, że para z waporyzatora niemal w całości składa się z kannabinoidów, im więc wyższej temperatury użyjemy, tym więcej widocznej pary otrzymamy, co spora część użytkowników wysoko sobie ceni.

Używając temperatur wyższych niż 200°C otrzymamy już bardzo dużo pary, będzie ona też na tyle gęsta, że z wyglądu może przypominać dym. Warto w tym miejscu podkreślić, że choć nawet przy użyciu temperatury 230°C waporyzacja będzie wielokrotnie mniej szkodliwa niż tradycyjne palenie, to chcąc całkowicie wyeliminować z pary niepożądane substancje lepiej jest stosować niższe temperatury. Często za wartość graniczą jest uznawana temperatura 205°C – po przekroczeniu tej temperatury zaczyna rosnąć stężenie benzenu w parze. Nawet jednak przy zastosowaniu temperatury 230°C wciąż będzie to stężenie wielokrotnie niższe niż w przypadku zwykłego dymu.

Jak zostało wspomniane powyżej, każdy z kannabinoidów ma inną temperaturę wrzenia. Im wyższą temperaturę zastosujemy, tym szerszego spektrum kannabinoidów sobie dostarczymy. Przykładowo, jeśli użyjemy temperatury 180°C to para z waporyzatora będzie zawierać THC oraz CBD, natomiast znane z uspokajających właściwości CBN pojawi się w parze dopiero przy zastosowaniu temperatury przekraczającej 185°C. Z kolei CBN, które działa przeciwzapalnie, oraz THCV, odpowiedzialne za euforyczne działanie marihuany, pojawią się dopiero przy temperaturze powyżej 220°C.

To oczywiście tylko przykłady, kannabinoidów jest znacznie więcej. Można natomiast ten wątek podsumować stwierdzeniem, że stosując temperaturę poniżej 190°C będziemy w stanie uzyskać efekt medyczny (np. przeciwbólowy) bez mocnego działania psychoaktywnego. Z tego względu takie temperatury są dobre do inhalacji w ciągu dnia, kiedy mamy przed sobą jeszcze różne sprawy do załatwienia. Wieczorem zaś, kiedy chcemy zapewnić sobie spokojny sen i ogólny efekt uspokojenia po całym dniu, zdecydowanie lepsze efekty da waporyzacja przy zastosowaniu wyższych temperatur.

Jaka jest idealna temperatura waporyzacji?

Pytanie o najlepszą temperaturę waporyzacji jest pytaniem trudnym, eksperci nie są w tej materii zgodni. Chęć całkowitego wyeliminowania niepożądanych związków podpowiada, że lepiej stosować niższe temperatury (poniżej 205°C). Patrząc jednak z innego punktu widzenia, nawet jeśli użyjemy temperatury 230°C to otrzymana para będzie wielokrotnie mniej szkodliwa niż tradycyjny dym, zaś jednocześnie wyższa temperatura zagwarantuje odparowanie szerszego spektrum kannabinoidów, bardziej wydajne wykorzystanie suszu oraz silniejszy efekt medyczny.

Zwolennikiem stosowania niższych temperatur jest dr Ian Mitchell, naukowiec z University of British Columbia w Vancouver. Jego zdaniem idealna temperatura waporyzacji w przypadku marihuany mieści się w przedziale 175-200°C. Swoje twierdzenie podpiera on argumentem, że temperatury takie umożliwiają przyswajanie kannabinoidów, jednocześnie niemal całkowicie eliminując z pary szkodliwe substancje. Innego zdania jest dr Arno Hazekamp, będący szefem działu badawczego w Bedrocan, czyli firmie dostarczającej holenderskiemu rządowi medycznej marihuany. Jego zdaniem wyniki badań wskazują, że idealna temperatura waporyzacji to 210°C – według niego, taka temperatura stanowi najlepszy kompromis pomiędzy ograniczeniem wydzielania niepożądanych substancji a skutecznym wydobyciem z suszu zawartych w nim kannabinoidów.

W naszej ocenie temperatury idealne do waporyzacji marihuany mieszczą się w przedziale 190-205°C. Stosowanie takich temperatur zapewnia odparowanie odpowiedniej ilości kannabinoidów, z drugiej zaś strony ogranicza do minimum zawartość szkodliwych substancji w parze i gwarantuje, że będzie ona na tyle chłodna, że nie będzie podrażniać dróg oddechowych. Kończąc, warto dodać, że tak naprawdę nie istnieje jedna, idealna temperatura waporyzacji – dla każdego użytkownika będzie ona inna. Temperatura waporyzacji powinna być dopasowana zarówno do indywidualnych preferencji, jak i efektów, jakie chcemy osiągnąć waporyzując. Dla 100 % pewności i spokoju ducha zalecam zajrzeć na stronę VapeFully, gdzie w dziale wiedza dokładnie opisany jest proces waporyzacji oraz jakie temperatury są zalecane w zależności od posiadanego sprzętu i waporyzowanych ziół.

Udostępnij znajomym!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someoneShare on LinkedIn

Komentarzy


top 10 sposobów na palenie zioła

Top 10 sposobów na palenie zioła

1. Vaporizer VolcanoVaporizer Volcano kiedy trafił na rynek szybko zyskał reputacje najlepszego urządzenia wykorzystywanego w badaniach medycznych i nie tylko. Po naciśnięciu jednego przycisku,...
Lista krajów w których marihuana jest legalna

Kraje w których marihuana jest legalna

Większość krajów postkomunistycznych, oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.W większości pozostałych...
jak długo poszczególne narkotyki utrzymują się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie? Ilość czasu, przez którą organizm będzie zawierał nawet śladowe ilości THC zależy od wielu czynników, między innymi jak...

Popularne artykuły


Najnowsze artykuły

Marihuana wypadła mu pod nogi policjanta. Reakcja policjanta zaskoczyła wszystkich!

Mężczyzna został przyłapany, kiedy próbował ukryć woreczek wypełniony marihuaną, który przez przypadek wypadł mu z ręki. W nieoczekiwanym zwrocie akcji, policjant zamiast skonfiskować zioło,...

W Las Vegas powstanie największy na świecie sklep z marihuaną

Zaledwie cztery miesiące po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, w Las Vegas (stan Nevada) planowane jest otwarcie największego na świecie sklepu z marihuaną.Największy na...

Czy Grecja zalegalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych?

W Greckiej telewizji jeden z polityków apeluje o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Tym politykiem jest Yiannis Tsironis, który jest wiceministrem rolnictwa i należy do...
jak-rosna-konopie-indyjskie-marihuana

Od pestki do topów – czyli video pokazujące jak rosną konopie indyjskie

Większość osób widziała zdjęcia z upraw, jednak mało kto widział jak rośliny konopi zachowują się podczas wzrostu. Warto zobaczyć, jak w 2-3 miesiące z...