- Reklama -
Banner

Gdzie podziało się 1 563 ton medycznej marihuany, które trafiły do Polski?

Dane udzielone przez Ministerstwo zdrowia wskazują, że od 1 stycznia do 25 listopada 2021 r. do Polski zaimportowano łącznie 1 563 489 kilogramów konopi do celów medycznych, a pacjenci wykupili w aptekach zaledwie 196,9 kilogramów, doprowadzając do wyczyszczenia magazynów. Okazuje się, że tylko 12% konopi, które zostały importowane do Polski trafiają do pacjentów. Co więc dzieje się z 1 367 000 kilogramami i dlaczego pacjenci w Polsce nie mają dostępu do leku?

1760 ton medycznej marihuany zaimportowane do Polski
źródło: http://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/klucz/ATTC9CJW8/%24FILE/i27819-o1.pdf

W piśmie posłów do Ministerstwa zdrowia padło pytanie, czy Minister Zdrowia ma świadomość, że susz marki Bedrocan, przeznaczony na polski rynek wwożony jest do Polski, po czym następnie opuszcza jej granice i trafia najprawdopodobniej do Niemiec?

Odpowiedź MZ:

“Zgodnie z informacją przekazaną przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, dla suszu
Bedrocan (
22% THC, 1% CBD – przyp. red.) pozwolenia Inspektora na import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie są wydawane m.in. na podstawie zgód Ministra Zdrowia na import docelowy.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W przypadku przywozu suszu Bedrocan na podstawie zgody wydanej przez Ministra Zdrowia może on zostać wykorzystany jedynie w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb pacjentów w Polsce i nie podlega wywozowi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w przypadku przywozu substancji kontrolowanych z zagranicy w ramach działalności gospodarczej podmiotów zajmujących się ich obrotem, sprzedaż takich substancji podmiotom prowadzącym działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (w tym w Niemczech) i subsekwentny ich wywóz w związku z realizacją umowy sprzedaży nie są co do zasady zakazane.

Należy przy tym zaznaczyć, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny prowadzi bieżący
nadzór nad wywozem substancji kontrolowanych, w tym suszu Bedrocan, z tym
zastrzeżeniem, że nie ogranicza on legalnej działalności przedsiębiorców prowadzących
obrót takimi substancjami
.” – stwierdził Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że susz konopny Bedrocan jest importowany przez firmy posiadające zezwolenie na import i sprzedaż substancji kontrolowanych, a następnie jest odsprzedawany poza granicę Polski. Pacjenci w Polsce mogą uzyskać ten lek poprzez procedurę importu docelowego.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować