- Reklama -
Banner

Użytkownicy marihuany są szczuplejsi od osób, które jej nie używają

Ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów i ponad jedna szósta amerykańskich dzieci ma nadwagę, a liczba ta stale rośnie. Powiązana z dziesiątkami chorób przewlekłych, w tym z rakiem i cukrzycą typu 2, otyłość mierzy się za pomocą skali wskaźnika masy ciała (BMI). Osoba z BMI 30 lub wyższym jest uważana za otyłą i zagrożoną jest przedwczesną śmiercią.

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do epidemii otyłości jest oczywiście nadwyżka kalorii w diecie. Konopie są znane z pobudzania apetytu, więc intuicja podpowiada, że nie powinny one być pomocne w walce z otyłością. Jednak ostatnie badania opublikowane w Journal of Epidemiology ujawniły zaskakujący związek między używaniem marihuany a otyłością.

Badacze odkryli zależność między używaniem konopi a wskaźnikiem masy ciała (BMI) na reprezentatywnej grupie 33,000 osób.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Naukowcy poinformowali, że podgrupy używające konopi wykazywały „znacznie słabszy przyrost BMI” w porównaniu z osobami nie używającymi marihuany. Najsłabszy przyrost zaobserwowano wśród osób “trwale używających konopi.”

„To nowe prospektywne badanie opiera się na anegdotach, badaniach przedklinicznych i przekrojowych dowodach na odwrotny związek między używaniem konopi i otyłością. Naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania w celu dokładnego określenia związku.

Wcześniejsze badania

marihuana otyłość zespół metaboliczny

W 2012 r. Brytyjska gazeta The Daily Telegraph opublikowała artykuł pt. „Konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu chorób związanych z otyłością”. Richard Gray napisał o odkrywczym badaniu przeprowadzonym przez GW Pharmaceuticals: „Kiedy naukowcy zbadali dwa związki, zwane THCV i kannabidiol (CBD) okazało się, że mają one działanie tłumiące apetyt.

Podczas gdy Gray zauważył, że efekt tłumienia apetytu był tymczasowy, kluczowym odkryciem było to, że dwa związki występujące w konopiach indyjskich – THCV i CBD mogą ze sobą współdziałać w redukowaniu głodu. W szczególności THCV może być przełomowy w leczeniu otyłości – według naukowców z GW Pharmaceuticals.

Dr Stephen Wright, dyrektor ds. Badań i rozwoju w GW Pharmaceuticals, powiedział: „Przedkliniczne dowody dla THCV sugerują, że może on być skutecznym związkiem do walki z otyłością i związanych z nią zaburzeń metabolicznych. Cieszymy się, że możemy wprowadzić ten produkt do badań klinicznych”.

Równie optymistyczny był raport z 2014 r., opublikowany w Innovations in Clinical Neuroscience, w którym na początku możemy przeczytać, że używanie marihuany powoduje gastrofazę, czyli nieodpartą chęć jedzenia. Naukowcy odkryli jednak, że istniała odwrotna zależność między używaniem konopi a BMI w populacji ogólnej, a używanie marihuany zostało powiązane z niższą masą ciała.

Marihuana może być rzeczywiście związkiem regulacyjnym, zwiększając wagę u osób o niskiej masie ciała, ale nie u osób normalnych lub z nadwagą. Tylko dodatkowe badania dadzą nam odpowiedź na pozornie wieloaspektowy wpływ marihuany na wagę”.

Od czasu tych odkryć z 2014 r. przeprowadzono dodatkowe badania, takie jak badanie z 2015 r. opublikowane w czasopiśmie Obesity. Naukowcy przeanalizowali wcześniejsze dane dotyczące 786 dorosłych Eskimosów, stwierdzając, że używanie konopi indyjskich było nie tylko związane z niższym BMI, ale również z niższym poziomem insuliny na czczo, chociaż przypuszczali, że to ostatnie odkrycie wynikało raczej z niższych wartości BMI, niż bezpośredniego związku z używaniem marihuany.

Ponadto badanie z 2016 r. opublikowane w Journal of Mental Health Policy and Economics ujawniło podobne wyniki. Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety, którzy używają konopi codziennie, mieli niższe BMI niż osoby, które nie używają marihuany w ogóle – odpowiednio 2,7 procent i 3,1 procent niższe.

Do badań zostały dodane informacje z pierwszej ręki od osób otyłych, które twierdzą, że używanie konopi doprowadziło do znacznej utraty wagi.

Z perspektywy eksperta

Dr Bruce Y. Lee, profesor nadzwyczajny medycyny w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore i dyrektor wykonawczy Global Obesity Prevention Center, wyraził mieszane opinie na temat konopi i otyłości.

W artykule z 2016 roku, opublikowanym w Forbes, Lee napisał: „Te badania mogą nie kontrolować wielu innych czynników, które mogły różnić się między konsumentami marihuany i abstynentami. Być może istnieją inne cechy, które konopi sprawiają, że użytkownicy marihuany są mniej narażeni na nadwagę lub otyłość ”.

„Na przykład, czy użytkownicy marihuany mieszkają w dzielnicach, które mają lepszy dostęp do zdrowszej żywności? Czy mają więcej pieniędzy na zakup zdrowszej żywności lub uczestniczenie w aktywności fizycznej? Czy marihuana może zastąpić wysokokaloryczne produkty spożywcze lub napoje, takie jak alkohol?”

Pytania zadawane przez Lee pokazują potrzebę większych, bardziej złożonych badań z różnorodnymi próbkami. Chociaż Lee nie lekceważy teorii, że konopie mogą pomóc otyłym osobom, nie twierdzi również, że nauka ma wszystkie odpowiedzi na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Growkit Golden Teacher

    Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

    179 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 

Mogą Cię zainteresować