Strona główna Edukacja konopna Kannabinoidy Co to jest Delta-8-THC (Delta-8-Tetrahydrokannabinol)?

Co to jest Delta-8-THC (Delta-8-Tetrahydrokannabinol)?

0
Co to jest Delta-8-THC (Delta-8-Tetrahydrokannabinol)?

Delta-8-THC to niewielki kannabinoid, występujący w konopiach indyjskich w bardzo małych stężeniach. Delta-8-THC jest również zdegradowaną formą delta-9-THC. Kiedy THC jest przechowywany przez długi czas, rozkłada się do delta-8-THC.

Co to jest delta-8-THC?

W konopiach występuje ponad 100 różnych kannabinoidów. Chociaż mamy podstawową wiedzę na temat głównych kannabinoidów, takich jak delta-9-THC (powszechniej znany jako THC) i kannabidiolu (CBD), mniej wiemy o drugorzędnych kannabinoidach, takich jak delta-8-THC.

Delta-8-THC różni się od THC, najpopularniejszego i najbardziej obfitego kannabinoidu występującego w konopiach. Delta-8-THC jest analogiem THC i ma podobną strukturę molekularną z kilkoma znaczącymi różnicami. Podczas gdy oba mają wiele podobnych właściwości, takich jak pobudzanie apetytu, zmniejszanie nudności i łagodzenie bólu, delta-8-THC ma tendencję do wykazywania słabszego działania psychoaktywnego niż THC podczas palenia lub waporyzacji. Jednak po spożyciu delta-8-THC może wywoływać takie same efekty odurzające jak THC. Bądź więc ostrożny, próbując po raz pierwszy artykułów spożywczych delta-8-THC i zachowaj taką samą ostrożność, jak w przypadku artykułów spożywczych z THC.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Delta-9-THC vs delta-8-THC: podobieństwa i różnice

Te dwa związki można porównać na kilka różnych sposobów.

Struktura chemiczna

Z chemicznego lub strukturalnego punktu widzenia delta-8-THC różni się od delta-9-THC pod względem położenia najważniejszego wiązania chemicznego. Obie formy zawierają podwójne wiązania w swoim łańcuchu molekularnym. Delta-8-THC zawiera to wiązanie na 8. łańcuchu węglowym, podczas gdy delta-9-THC zawiera wiązanie na 9. łańcuchu węglowym. Chociaż wydaje się, że jest to subtelna różnica, to ma duży wpływ na kształt tych cząsteczek. Ten kształt bezpośrednio określa, jak dobrze cząsteczki są w stanie wiązać się z receptorami endokannabinoidowymi organizmu.

Stabilność molekularna

Delta-9-THC jest mniej stabilny niż delta-8-THC. Delta-9-THC jest łatwo utleniany do kannabinolu (CBN) lub delta-8-THC. Delta-8-THC jest stabilny i nie utlenia się do CBN wraz z upływem czasu. Taka stabilność jest pożądana w przypadku produktów stosowanych do celów leczniczych.

Powinowactwo do receptorów kannabinoidowych

Delta-8-THC podczas inhalacji wiąże się z receptorem CB1, podobnie jak delta-9-THC, ale jego powinowactwo do tego receptora jest inne ze względu na nieznacznie zmienioną strukturę molekularną. Receptor CB1 jest odpowiedzialny za pośredniczenie w większości psychoaktywnych efektów THC. Ta różnica w wiązaniu z receptorami kannabinoidowymi może być odpowiedzialna za wyraźniejszy haj delta-8-THC, powodujący mniejszy niepokój, niż delta-9-THC. Możliwe jest również, że struktura molekularna delta-8-THC wpływa na to, jak oddziałuje z innymi receptorami kannabinoidowymi i szlakami neuronalnymi.

Działanie i efekty delta-8-THC

Powszechnie wiadomo, że delta-9-THC ma działanie odurzające po spaleniu, waporyzacji lub spożyciu w formie żywności. O skutkach delta-8-THC wiemy znacznie mniej. Niektórzy twierdzą, że delta-8-THC daje łagodniejszy, wyraźniejszy haj niż delta-9-THC, nawet w wyższych dawkach. Jednak farmakologicznie produkty spożywcze delta-8-THC działają bardzo podobnie do produktów spożywczych z delta-9-THC, przy czym obie cząsteczki przekształcają się w 11-hydroksy-THC w wątrobie. Jest jeszcze wiele do zbadania w temacie delta-8-THC, a ponieważ efekty są bardzo różne w zależności od tego, czy jest on spożywany, czy palony lub waporyzowany, rozsądnie jest traktować te produkty z taką samą ostrożnością, jak produkty zawierające THC.

Potencjał medyczny Delta-8-THC

Szereg badań przedklinicznych i klinicznych odkrywa niektóre z unikalnych właściwości medycznych delta-8-THC.

Ból i stany zapalne

Badanie przedkliniczne z 2018 r. opublikowane w Cannabis and Cannabinoid Research wykazało, że delta-8-THC może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny w uszkodzeniu rogówki u myszy. Badania wykazały, że delta-8-THC, stosowany miejscowo, pomagał w redukcji bólu i zmniejszał stan zapalny poprzez swój wpływ na receptory CB1. W innym przedklinicznym badaniu na szczurach stwierdzono, że delta-8-THC łagodzi ból, ale szybko rozwija się tolerancja na kannabinoidy.

Lęk i niepokój

Według US National Library of Medicine delta-8-THC wykazuje właściwości zmniejszające lęk, podobnie jak delta-9-THC. Anegdotyczne raporty wskazują, że spożycie delta-8-THC skutkuje spokojnym hajem poprawiającym koncentrację, ale przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków potrzebujemy więcej badań klinicznych nad jego potencjałem przeciwlękowym.

Mdłości

Potencjał delta-8-THC w walce z nudnościami został opisany w badaniu z 1995 roku opublikowanym w Life Sciences. Podczas badania przez dwa lata obserwowano ośmiu pacjentów pediatrycznych z rakiem i wykazano, że gdy pacjenci przyjmowali delta-8-THC przed i przez 24 godziny po leczeniu raka, nie doświadczali mdłości. Badanie wykazało bardzo niewiele skutków ubocznych.

Utrata apetytu

Delta-8-THC może również pomóc w pobudzeniu apetytu. Badania przeprowadzone na myszach i opublikowane w 2004 r. w Pharmacology, Biochemistry and Behavior wykazały, że niska dawka delta-8-THC podawana myszom przez 50 dni spowodowała 22% wzrost spożycia pokarmu w porównaniu z grupą kontrolną. Badania wykazały również, że delta-8-THC zwiększyło spożycie pokarmu znacznie bardziej niż delta-9-THC, które znane jest z powodowania gastrofazy, czyli znacznego wzrostu apetytu po spożyciu marihuany.

Skutki uboczne delta-8-THC

Ponieważ jest to kannabinoid występujący w niewielkich stężeniach, musimy dowiedzieć się znacznie więcej o delta-8-THC, co wymaga ostrożnego podejścia do jego stosowania. Obecnie ten kannabinoid jest dostępny w skoncentrowanych formach, ponieważ kwiaty konopi zawierają zwykle mniej niż 1% delta-8-THC.

Aby pozyskać znaczną ilość tego kannabinoidu, należy wykonać znaczną ilość ekstrakcji i rafinacji. Chociaż niektóre koncentraty delta-8-THC są izolatami, inne produkty mogą łączyć delta-8-THC z CBD i/lub delta-9-THC w celu uzyskania bardziej pełnego spektrum działania.

Jeśli myślisz o spożywaniu delta-8-THC, musisz mieć świadomość, że duża część obecnej wiedzy na temat tego kannabinoidu opiera się na badaniach na zwierzętach. Badania na zwierzętach wykazały, że delta-8-THC (wraz z delta-9-THC) powodował wzrost ciśnienia krwi poprzez tymczasowe zwężenie naczyń krwionośnych. Po wzroście ciśnienia krwi nastąpił spadek ciśnienia krwi i spowolnienie tętna.

Skutki uboczne obserwowane u zwierząt mogą bardzo różnić się od skutków obserwowanych u ludzi, o czym świadczy przegląd badań z 2018 r. opublikowany w Pharmaceuticals. Na przykład, podczas gdy delta-8-THC znacznie spowolnił tętno u zwierząt, to u ludzi zadziałał odwrotnie i zwiększył tętno. Autorzy przeglądu doszli do wniosku, że istnieją ograniczone dane na temat wpływu delta-8-THC i należy przeprowadzić dalsze badania na ludziach, aby zrozumieć, w jaki sposób wywołuje zmiany w przepływie krwi.

Spożywanie vs. palenie lub waporyzacja delta-8-THC

Należy pamiętać, że podobnie jak delta-9-THC, spożyty delta-8-THC jest przekształcany w wątrobie w 11-hydroksy-THC. Skutkuje to tym, że wiele osób spożywa jedzenie z delta-8-THC, nie zdając sobie z tego sprawy. Oznacza to również, że produkty spożywcze delta-8-THC pochodzące z konopi mogą być tak samo silne, jak produkty spożywcze pochodzące z marihuany. Czasami artykuły spożywcze delta-8-THC mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnego działania dla niedoświadczonych konsumentów.

Palenie oraz waporyzacja delta-8-THC nie przetransportuje tego kannabinoidu do wątroby, w wyniku czego nie wywoła tych samych potencjalnie odurzających efektów, co jedzenie zawierające ten kannabinoid.

Najczęściej zadawane pytania

Jak delta-8-THC oddziałuje na układ endokannabinoidowy?

Delta-8-THC wiąże się z receptorami CB1 zlokalizowanymi w ośrodkowym układzie nerwowym. Delta-8-THC dodatkowo wykazuje powinowactwo do receptorów CB2, chociaż mniej wiadomo na temat wiązania się tego kannabinoidu z receptorami kannabinoidowymi.

Jak delta-8-THC wpływa na efekt synergii?

Efekt synergii polega na tym, że THC działa lepiej w połączeniu z szeregiem innych kannabinoidów, terpenów, flawonoidów i innych związków obecnych w konopiach, a nie jako wyizolowana cząsteczka. To wzmocnienie może zapewnić lepsze właściwości lecznicze w porównaniu z izolowanym THC. Chociaż wiedza, którą posiadamy na temat efektu świty/otoczenia/synergii opiera się na delta-9-THC, to molekularne podobieństwo delta-8-THC może oznaczać, że daje on lepsze efekty, gdy jest przyjmowany w połączeniu z innymi związkami zawartymi w konopiach. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby uzyskać szczegółowy wgląd w efekty delta-8-THC i czy jego obecność pomaga pośredniczyć w działaniu innych kannabinoidów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj