- Reklama -
Banner

Czy w święto palaczy marihuany (4/20) rośnie liczba śmiertelnych wypadków drogowych?

Obawy o wyższy wskaźnik śmiertelnych wypadków podczas ogólnoświatowego dnia konsumentów marihuany (420 – 20 kwietnia)wydają się być przesadzone, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Injury Prevention.

Niektóre wcześniejsze badania wykazały, że liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym rośnie dokładnie 20 kwietnia – aż o 12 procent – ale badanie potwierdzające to twierdzenie ma ograniczony zakres – napisali autorzy nowego artykułu. Więc zamiast skupiania się na wybranych dniach kontrolnych na tydzień przed i tydzień po całodziennym świętowaniu konopi indyjskich, w najnowszym badaniu wzięto pod uwagę szerszy zakres danych.

Naukowcy z McGill University w Montrealu przeprowadzili trzy oddzielne analizy. Porównali liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, które miały miejsce 4/20, i porównali je z liczbą ofiar w dni przed i dniu po wakacjach – ten sam zestaw danych, który wykorzystano we wcześniejszych badaniach na ten temat. W kolejne analizie porównano zarówno dane z tygodnia przed, jak i tygodnia po wakacjach. W ostatniej analizie porównano liczbę ofiar śmiertelnych z 4/20 do wszystkich pozostałych dni w roku.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Potem zrobili kolejny krok, przeprowadzając tę samą analizę w pięciu innych ważnych dniach świątecznych.

“Nie znaleźliśmy wielu dowodów na to, że liczba kierowców uczestniczących w śmiertelnych wypadkach drogowych wzrosła 20 kwietnia w stosunku do dowolnego okresu kontrolnego” – stwierdzili naukowcy.

Patrząc na dane z okresu od 1992 do 2016 r. liczba  ofiar wypadków drogowych zdaje się nieco wzrastać podczas 420, porównując je tylko z dniami kontrolnymi w okresie jednego tygodnia, ale “skala oszacowania jest zgodna z większością dziennych zmian w wielu innych dniach ”

Liczba śmiertelnych wypadków drogowych 20 kwietnia (420)
Liczba śmiertelnych wypadków drogowych 20 kwietnia (420)

Znacząco więcej wypadków śmiertelnych wypadków nastąpiło 4 lipca (Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych) i dni poprzedzających Święto Pracy i Święto Dziękczynienia. Co ciekawe, analiza wykazała również, że “systematycznie mniej kierowców” uczestniczyło w wypadkach śmiertelnych w Święta Bożego Narodzenia i w Nowy Rok.

Liczba śmiertelnych wypadków drogowych w poszczególnych dniach roku
Liczba śmiertelnych wypadków drogowych w poszczególnych dniach roku

Z biegiem lat liczba ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym w dniu 20 kwietnia pozostała względnie stała, co jest sprzeczne z oczekiwaniami, ponieważ jeśli “niedawne obchody 4/20 były przyczyną zwiększonej liczby wypadków śmiertelnych, spodziewalibyśmy się zobaczyć wzrost również w poprzednich latach,” naukowcy napisali.

“Dochodzimy do wniosku, że istnieją ograniczone dowody na to, że coroczne święto marihuany ma wpływ na całą populację w przypadku śmiertelnych wypadków drogowych.” – podsumowali naukowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować