- Reklama -
Banner

Czy silne koncentraty z marihuany dają mocniejszy high? Naukowcy twierdzą, że nie

Koncentraty z marihuany, które dominują na dzisiejszych legalnych rynkach mogą zawierać ponad 90 procent THC, więc zasadnie można oczekiwać, że będą miały mocniejsze uderzenie psychoaktywne niż typowe kwiaty konopi indyjskich, w których stężenie THC oscyluje średnio na poziomie 10-25%. Nowe badania przeprowadzone przez University of Colorado sugerują, że wyższe stężenie THC nie musi oznaczać silniejszego efektu psychoaktywnego.

Naukowcy odkryli, że chociaż stężenie THC we krwi użytkowników znacząco wzrosło po spożyciu koncentratów, to subiektywne działanie nie było znaczenie silniejsze od tego, które odczuwali uczestnicy stosujący kwiaty konopi indyjskich bogate w THC.

Zaskakujące okazało się to, że stężenie THC nie koreluje z siła działania”, powiedziała główna autorka badania Cinnamon Bidwell, profesor nadzwyczajny w CU Institute of Cognitive Science. „Kiedy obserwowaliśmy różnice w stężeniach THC we krwi między obiema grupami, różnice były na podobnym poziomie (zarówno wśród osób używających koncentratów, jak i tych stosujących kwiaty konopi – przyp. red)”.

Badanie, opublikowane 10 czerwca w JAMA Psychiatry, obejmowało 121 dorosłych osób mieszkających w stanie Kolorado, którzy byli regularnymi konsumentami marihuany. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do spożywania albo kwiatów konopi indyjskich o względnie niskim stężeniu THC, które wahało się od 16-24%, albo koncentratów o wyższej mocy, w których stężenie THC wynosiło 70-90 procent. W różnych punktach badania naukowcy testowali poziomy THC w osoczu krwi, badali nastrój uczestników i poddawali ich szeregowi zadań neurobehawioralnych mających na celu sprawdzenie uwagi, pamięci, kontroli i równowagi.

Naukowcy korzystali z mobilnego laboratorium farmakologicznego, które nazwali „kannavan” i w którym badali użytkowników konopi indyjskich.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
kannavan
Kannavan – fot. University of Colorado Boulder

Badanie wykazało, że większość pomiarów neurobehawioralnych nie uległo zmianie przez krótkotrwałe używanie konopi indyjskich”. „Jednak opóźniona pamięć werbalna i funkcja równowagi uległy pogorszeniu po użyciu konopi. Nie zaobserwowano różnych wyników dla różnego rodzaju produktu (kwiat vs. koncentrat) lub siły działania produktów. ” Zaburzenia, o których mowa, ustąpiły po około godzinie.

„Pomimo różnic w ekspozycji na THC, użytkownicy kwiatów i koncentratów wykazywali podobne wzorce neurobehawioralne po ostrym używaniu konopi indyjskich.”

Komunikat prasowy opublikowany przez University of Colorado w Boulder nazywa badanie „pierwszym, które ocenia wpływ marihuany wśród rzeczywistych użytkowników legalnych produktów z konopi indyjskich” i stwierdza, że wyniki „mogą mieć wpływ na wszystko, od testów trzeźwości na drogach po decyzje dotyczące rekreacyjnego i medycznego używania marihuany.”

Kraje i stany, które zakładają, że wyższy poziom THC we krwi koreluje z większym “zaburzeniem zdolności prowadzenia pojazdu”, najprawdopodobniej potrzebują świeżej dawki wiedzy na temat jazdy pod wpływem marihuany. Z drugiej strony konsumenci mający nadzieję, że produkty o wysokiej zawartości THC będą oznaczać więcej oszałamiających efektów, mogą ostatecznie zmarnować tę dodatkową ilość THC i wydane na nią pieniądze.

Powstaje wiele pytań na temat tego, jak szybko organizm buduje tolerancję na konopie indyjskie i czy ludzie mogą osiągnąć pożądane rezultaty przy niższych dawkach”, powiedziała Cinnamon Bidwell, główna autorka badania. Dodała także, że tolerancja na marihuanę jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na opisane wyżej efekty, a właściwie na “brak mocniejszych efektów psychoaktywnych”.

Ponieważ coraz więcej państw otwiera się na legalne rynki konopi indyjskich, koncentraty o dużej mocy stały się bardziej dostępne. Krytycy legalizacji marihuany, a także niektórzy eksperci ds. zdrowia martwią się, że produkty te mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia zarówno użytkowników, jak i całego społeczeństwa. Chociaż artykuł z University of Colorado nie odpowiada na pytania dotyczące potencjalnych długoterminowych skutków ubocznych ekspozycji na THC, to jego ustalenia wskazują, że krótkoterminowe używanie koncentratów nie budzi ich obaw.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nawet mając wyrobioną tolerancję na THC z marihuany, pierwszy kontakt z koncentratem BHO o stężeniu THC na poziomie ~70% uświadomił mi, że taki ekstrakt działa dużo mocniej niż kwiaty. Jeśli miałeś jakieś doświadczenie z koncentratami, to daj znać w komentarzu. Napisz, czy ekstrakty działają mocniej niż kwiaty, czy efekty są porównywalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować