- Reklama -
Banner

Czy robaki też odczuwają gastrofazę po spożyciu THC? Naukowcy odkryli zaskakujący związek między ludźmi a robakami

Dobrze wiadomo, że używanie marihuany często prowadzi “gastrofazy”, co skłania konsumentów do jedzenia dużych ilości smacznych, wysokokalorycznych potraw. Teraz nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Current Biology wykazało, że kannabinoidy także powodują “gastrofazę” u robaków, a konkretnie nicieni (C. elegans).

„Kannabinoidy sprawiają, że nicienie są głodniejsze i pragną więcej swojego ulubionego jedzenia. Są natomiast mniej skłonne do jedzenia żywności, której nie lubią” – powiedział współautor badania Shawn Lockery w oświadczeniu prasowym. „Dlatego efekty kannabinoidów u nicieni są podobne do wpływu marihuany na ludzki apetyt”.

Lockery dodał, że nicienie odchodziły od linii prowadzącej do ssaków ponad 500 milionów lat temu, nazywając to „naprawdę niezwykłym”, że wpływ kannabinoidów na apetyt został zachowany przez tak długi czas ewolucyjny.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Badacze zauważają, że nicienie na poziomie molekularnym są bardziej podobne do ludzi, niż inne gatunki zwierząt, co stawia pytanie, czy efekt zwiększenia głodu po przyjęciu kannabinoidów jest obecny również wśród innych gatunków.

Kannabinoidy wiążą się z receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2 w mózgu, układzie nerwowym i innych częściach ciała. Te receptory reagują na endokannabinoidy, które są już obecne w ciele. Wiadomo, że układ endokannabinoidowy odgrywa kluczową rolę w szeregu funkcji organizmu, takich jak jedzenie, uczenie się, pamięć, reprodukcja i wiele innych.

Badacze wykazali, że nicienie narażone na działanie anandamidu (naturalnego odpowiednika THC w naszym organizmie), jadły więcej swojego ulubionego jedzenia, a efekty zależały od obecności receptorów kannabinoidowych u robaków.

Wyniki tych badań są interesujące, ponieważ sugerują, że wpływ kannabinoidów na apetyt jest związany z procesami ewolucyjnymi, które zachodziły setki milionów lat temu. Ponadto odkrycie, że kannabinoidy wpływają na preferencje pokarmowe nicieni może przyczynić się do znalezienia nowych sposobów leczenia chorób związanych z niedoborem apetytu, takich jak choroby metaboliczne czy choroby neurologiczne.

Warto jednak zauważyć, że badania przeprowadzono na nicieniach, a nie na ludziach, więc nie można bezpośrednio odnieść wyników badań do ludzi. Ponadto, chociaż u ludzi apetyt wzrasta po spożyciu kannabinoidów, nie jest to zjawisko jednoznaczne – niektórzy ludzie zgłaszają, że po użyciu marihuany ich apetyt spada. Co więcej, niektóre odmiany marihuany słyną z powodowania zwiększonego apetytu, a inne wręcz przeciwnie.

Mimo to, badania przeprowadzone na nicieniach są ważnym krokiem w kierunku zrozumienia wpływu kannabinoidów na organizm i mogą prowadzić do nowych odkryć w dziedzinie medycyny. Naukowcy są również ciekawi, jak nicienie reagują na psychodeliki, a badania na ten temat mają zostać przeprowadzone w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

    359 
  • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

    42 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Growkit Golden Teacher

    Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

    179 

Mogą Cię zainteresować