- Reklama -
Banner

Czy dzisiejsza marihuana jest mocniejsza niż 20 lat temu?

Celem badań, w których naukowcy przyjrzeli się ponad 38.000 próbkom przechwyconej, nielegalnej marihuany z okresu ponad 20 ostatnich lat było stwierdzenie, czy dzisiejsza marihuana jest mocniejsza niż ta sprzed 20lat.

Zdecydowana większość z zabezpieczonej marihuany to kwiaty konopi indyjskich, jednak wśród nich znalazły się również próbki haszyszu i BHO (Butan Hash Oil) czyli koncentratu marihuany o bardzo wysokiej mocy, więc mogły one zawyżyć poziom stężenia THC w dzisiejszej marihuanie.

Większość próbek z 1995 roku posiadała około 4% tetrahydrokannabinolu (THC), podczas gdy większość próbek z 2014 posiadała około 12% THC.

Z drugiej strony, poziom kannabidiolu (CBD) – niepsychoaktywnego składnika marihuany o wielu medycznych zastosowaniach, spadł z około 0.28% w 2001 roku do poziomu poniżej 0,15% w 2014 roku.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się stosunkowi THC do CBD, zauważyli oni, że w 1995 roku, zawartość THC była około 14 wyższa od poziomu, podczas gdy w 2014 roku stosunek ten wynosił już 80:1

W roku 2009, najsilniejsza próbka zawierała 27,30% THC. Dla porównania, przeciętna zawartość THC w marihuanie zawierała 1,37% w 1978 roku, w roku 1988 było to 3,59%, a w 2008 już 8,49% THC.

Moc dzisiejszej marihuany
Zmiana poziomu THC w marihuanie na przełomie 20 lat

Zmiana poziomu tetrahydrokannabinolu z pewnością ma wpływ na odczucia związane z używaniem marihuany. THC na poziomie 5% powoduje miłe uczucie “euforii”, gastrofazę i poczucie szczęścia, podczas gdy marihuana o zawartości 15% THC może wywołać negatywne uczucie wśród niedoświadczonych konsumentów, takie jak ataki paniki czy niepokój, powiedział autor badań – Mahmoud A. ElSohly, profesor farmaceutyki na Universytecie w Mississippi.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn znacznego wzrostu stężenia THC. Jednym z nich jest wyższa cena marihuany sprzedawanej na czarnym rynku. Mocniejszą trawkę można sprzedawać drożej. Z tego powodu zachęca to hodowców do selekcjonowania danych odmian marihuany o wysokiej zawartości THC. Ponadto, wraz z długością stosowania marihuany, rozwija się tolerancja co oznacza, że aby uzyskać ten sam efekt co kiedyś, należy przyjąć większe dawki THC.

Poprzednie badania opublikowane na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego wykazały, że próbki marihuany w Kolorado często zawierały nawet 30% THC, podczas gdy 30 lat temu, konopie indyjskie na ogół posiadały poniżej 10% THC.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.

Mogą Cię zainteresować