- Reklama -
Banner

Czy ceny medycznej marihuany będą niższe? Jest decyzja Sądu Administracyjnego

Główny Inspektorat Sanitarnych zaliczył medyczną marihuanę do substancji farmaceutycznych, przez co stawka VAT na medyczne konopie wynosi 23%. Spectrum Cannabis wniosło sprawę do sądu, aby obniżyć podatek VAT do 8%, jednak sąd podtrzymał stanowisko nieprzychylne dla wszystkich pacjentów w całej Polsce. Stawka VAT na medyczną marihuanę nadal będzie wynosić 23%.

Obecnie za gram medycznej marihuany z apteki pacjenci muszą zapłacić około 65zł. Wysoka cena spowodowana jest właśnie 23-procentowym podatkiem VAT nałożonym na susz. Gdyby podatek wynosił 8%, o co wnioskowało Spectrum Cannabis, gram medycznej marihuany kosztowałby około 55zł, co nadal jest wysoką ceną, biorąc pod uwagę, że w innych krajach ten sam produkt jest ponad dwa razy tańszy.

Firma Spectrum Cannabis nie zgodziła się z interpretacją Głównego Urzędu Sanitarnego, który na medyczną marihuanę nałożył 23-procentowy podatek VAT. Spectrum poprosiło Krajową Informację Skarbową o interpretację, czy podatek został nałożony poprawnie, jednak KIS podtrzymało decyzję GUS.

Spółka złożyła zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a 7 października sąd podtrzymał interpretację Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma więc szans, że podatek na medyczną marihuanę zostanie obniżony, a co za tym idzie – cena medycznej marihuany nie ulegnie zmianie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Przyjmujemy wyrok do wiadomości. Wiemy, że pacjentom zależy na niższej cenie konopi medycznych, ale nie zamierzamy się odwoływać, bo procedura trwałaby zdecydowanie za długo – komentuje Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis należącym do kanadyjskiej grupy Canopy Growth.

Spółka zamierza jeszcze złożyć wniosek o wydanie nowej interpretacji podatkowej i liczy na to, że procedura potrwa krócej, niż kolejne odwoływanie się od decyzji.

Oprócz wysokich cen medycznej marihuany pacjenci mogą wkrótce zmierzyć się z kolejnym problemem. Spectrum Cannabis nie otrzymało jeszcze zgody na kolejny import suszu zza granicy, a obecne zapasy szybko znikają z aptek. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że na decyzję ma 30 dni, a spółka powinna wziąć to pod uwagę, planując kolejną dostawę. Spectrum tłumaczy, że do tej pory zgody były przyznawane w ciągu kilku dni i spółka nie spodziewała się, że GIS wydłuży czas wydawania zgody na import medycznej marihuany.

1 KOMENTARZ

 1. 55zl za gram imbecyle kogo oni chcą oszukać zrobić biznes na chorych skurwy….. powinno Państwo hodować i za darmo dawać albo za koszt produkcji 5zl żeby ludzi opłacić co przy tym pracują bydlaki złodzieje co to za układ niech się z dilerami dogadają to im takie ilości po 10 zł ogarną won z dziadami oszustami majatek teraz chcą zbić legalni dilerzy do jasnej cholery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.

Mogą Cię zainteresować