Czy ceny medycznej marihuany będą niższe? Jest decyzja Sądu Administracyjnego

Główny Inspektorat Sanitarnych zaliczył medyczną marihuanę do substancji farmaceutycznych, przez co stawka VAT na medyczne konopie wynosi 23%. Spectrum Cannabis wniosło sprawę do sądu, aby obniżyć podatek VAT do 8%, jednak sąd podtrzymał stanowisko nieprzychylne dla wszystkich pacjentów w całej Polsce. Stawka VAT na medyczną marihuanę nadal będzie wynosić 23%.

Medyczna marihuana w aptekach
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Obecnie za gram medycznej marihuany z apteki pacjenci muszą zapłacić około 65zł. Wysoka cena spowodowana jest właśnie 23-procentowym podatkiem VAT nałożonym na susz. Gdyby podatek wynosił 8%, o co wnioskowało Spectrum Cannabis, gram medycznej marihuany kosztowałby około 55zł, co nadal jest wysoką ceną, biorąc pod uwagę, że w innych krajach ten sam produkt jest ponad dwa razy tańszy.

Firma Spectrum Cannabis nie zgodziła się z interpretacją Głównego Urzędu Sanitarnego, który na medyczną marihuanę nałożył 23-procentowy podatek VAT. Spectrum poprosiło Krajową Informację Skarbową o interpretację, czy podatek został nałożony poprawnie, jednak KIS podtrzymało decyzję GUS.

Spółka złożyła zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a 7 października sąd podtrzymał interpretację Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma więc szans, że podatek na medyczną marihuanę zostanie obniżony, a co za tym idzie – cena medycznej marihuany nie ulegnie zmianie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Przyjmujemy wyrok do wiadomości. Wiemy, że pacjentom zależy na niższej cenie konopi medycznych, ale nie zamierzamy się odwoływać, bo procedura trwałaby zdecydowanie za długo – komentuje Tomasz Witkowski, menedżer na kraj w Spectrum Cannabis należącym do kanadyjskiej grupy Canopy Growth.

Spółka zamierza jeszcze złożyć wniosek o wydanie nowej interpretacji podatkowej i liczy na to, że procedura potrwa krócej, niż kolejne odwoływanie się od decyzji.

Oprócz wysokich cen medycznej marihuany pacjenci mogą wkrótce zmierzyć się z kolejnym problemem. Spectrum Cannabis nie otrzymało jeszcze zgody na kolejny import suszu zza granicy, a obecne zapasy szybko znikają z aptek. Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, że na decyzję ma 30 dni, a spółka powinna wziąć to pod uwagę, planując kolejną dostawę. Spectrum tłumaczy, że do tej pory zgody były przyznawane w ciągu kilku dni i spółka nie spodziewała się, że GIS wydłuży czas wydawania zgody na import medycznej marihuany.

1 KOMENTARZ
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -