- Reklama -
Banner

Czechy: Ministerstwo Zdrowia proponuje 90-cio procentową refundację medycznej marihuany

Czechy: Ministerstwo Zdrowia przygotowało propozycję 90-cio procentowej refundacji medycznej marihuany z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.

“Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza cena medycznych konopi może być poważnym obciążeniem dla niektórych grup pacjentów, zwłaszcza dla osób, które są na emeryturze i mają niskie dochody. Może to nawet doprowadzić do nielegalnej uprawy konopi o nieznanej jakości, co ostatecznie może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Dlatego chcemy, aby pacjenci otrzymali zwrot do 90% ceny marihuany w aptece. Kwota refundacji będzie porównywalna z refundacją leczenia chorób przewlekłych “- powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch.

90% zwrot kosztów zakupu medycznej marihuany

We wniosku przewidziano ograniczenie ilości konopi, które mogą być refundowane z ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjenci będą mogli otrzymać 90-cio procentowy zwrot kosztów leczenia, jednak maksymalna ilość podlegająca refundacji to 30g.

“Uważamy, że jest to wystarczająca ilość, ponieważ dzisiaj jeden pacjent spożywa średnio 10 g miesięcznie. Zostało to potwierdzone w badaniu ankietowym wśród lekarzy przepisujących lek. Jednak w wyjątkowych przypadkach, na podstawie propozycji lekarza i po jego zatwierdzeniu, możliwe będzie zwiększenie tego limitu “- wyjaśnił minister.

Refundacja dla pacjenta stanowi zabezpieczenie przed nadmiernym wykorzystaniem i wyciekiem medycznych konopi na czarny rynek. Obecnie  lecznicza marihuana w Czechach jest przepisywana na eReceptę i zawiera ona takie dane jak diagnoza, ilość, dawkowanie, postać dawkowania lub droga podawania.

Lekarze w Czechach popierają refundację medycznej marihuany

Zwrot kosztów leczenia konopiami indyjskich z funduszy publicznych jest również popierany przez lekarzy. W kwestionariuszu Państwowego Instytutu Kontroli Leków przeprowadzonym w grudniu 2018 r. wśród 58 lekarzy, 75% z nich poparło zwrot kosztów.

Czeskie Towarzystwo Lekarskie J. E. Purkyně również pozytywnie rozpatrzyło tę propozycję. “Z zadowoleniem przyjmujemy sugestię ministerstwa, że ​​prawie cała suma zostanie wypłacona osobom, których konopie mogą naprawdę pomóc w leczeniu “- powiedział CPS JEP Štěpán Svačina.

Medyczna marihuana w Czechach

Obecnie medyczna marihuana w Czechach jest dostępna z dwóch źródeł – z czeskich upraw oraz z importu.  “W piątek przyjęliśmy kolejną dostawę konopi uprawianych w Czechach” – powiedziała dyrektor Państwowego Instytutu Kontroli Leków, Irena Storová.

Konsumpcja marihuany medycznej w Czechach stale rośnie. W 2018 r. sprzedano 4,800 g leczniczych konopi indyjskich, czyli prawie czterokrotnie więcej niż w 2017 r. i dwukrotnie więcej niż w 2016 r.

Każdego miesiąca przybywa średnio 67 pacjentów, którzy zużywają około 6,3g miesięcznie. Cena za 1 g konopi uprawianych w Czechach dla pacjenta wynosi obecnie 180 CZK bez VAT. Średni miesięczny koszt leczenia dla jednego pacjenta wynosi 1 134 CZK bez VAT (około 190zł). Koszt jednego grama suszu Red no. 2 w Czechach wynosi około 25zł, podczas gdy w Polsce za gram tego samego suszu pacjenci muszą zapłacić około 70zł, a nie podlega on żadnej refundacji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.

Mogą Cię zainteresować