- Reklama -
Banner

Co Wybierają Młodzi na Początek? Alkohol, Tytoń czy Marihuana?

Nie ulega wątpliwości, że rozprzestrzenianie legalizacji marihuany dla dorosłych w ostatniej dekadzie zmienia sposób, w jaki patrzymy na cannabis. Mimo to, przeciwnicy regularnie poruszają kwestię zwiększonego dostępu dla niepełnoletnich. Chociaż wiele badań już pracowało nad obaleniem tezy, że legalizacja konopi oznacza wyższe zużycie wśród nieletnich i młodych dorosłych, nowe badanie rozpatruje tę kwestię z innej perspektywy.

Alkohol – najczęściej wybierana pierwsza substancja psychoaktywna

Badacze z University of Oklahoma śledzili wzorce korzystania z substancji w grupie ponad 8 000 młodych dorosłych (w wieku od 18 do 24 lat) przez sześć lat, aby sprawdzić, które substancje psychoaktywne młodzież zwykle wybiera na początku swoich doświadczeń. Badanie pokazuje, że młodzież zwykle próbuje alkoholu i/lub tytoniu zanim zacznie eksperymentować z marihuaną.

Badania zatytułowane “Pierwsze użycie marihuany w porównaniu do pierwszego użycia alkoholu i tytoniu” zostało opublikowane w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Autorzy badania zauważają, że prawie 145 milionów Amerykanów mieszkało w 2022 roku w stanie, w którym jakaś forma legalnego dostępu do marihuany do celów medycznych lub rekreacyjnych była zalegalizowana, co stanowi 45% populacji USA. Zauważyli również, że legalne rynki marihuany mogą być “szczególnie istotne” dla młodych dorosłych (18-24), ponieważ mają najwyższy odsetek korzystania z cannabis w ciągu ostatniego roku i ostatnich 30 dni (23,2%) w porównaniu do młodzieży (6,3%) i dorosłych powyżej 25 roku życia (10,4%).

Alkohol i tytoń nadal poprzedzają używanie marihuany przez większość młodych dorosłych

Badacze wykorzystali dane z badania PATH, które obejmowały okres od września 2013 r. do listopada 2019 r.

Wyniki badania wykazały, że niewiele osób młodych (6%) zaczynało swoje doświadczenie z substancjami psychoaktywnymi od marihuany, a ci, którzy to zrobili, byli mniej skłonni konsumować alkohol lub zgłaszać nadużywanie substancji lub problemy z psychicznym zdrowiem w dalszej części życia. Wśród tych, którzy zaczęli od marihuany, większość była mężczyznami (62,3%), ponad jedna trzecia była białymi nie-Hiszpanami (38,3%) i większość miała co najwyżej dyplom szkoły średniej lub 65%, podczas gdy 34,9% miało przynajmniej krótki staż na studiach.

Naukowcy odkryli także, że ci, którzy zaczęli korzystać z marihuany w tym samym czasie, co zaczęli konsumować alkohol i tytoń (22%), byli bardziej skłonni do używania innych substancji psychoaktywnych w dalszej części życia.

Badanie sugeruje, że alkohol nadal jest najpopularniejszą substancją, od której młodzi ludzie zaczynają inicjację. 52% respondentów konsumowało alkohol przed jakąkolwiek inną kontrolowaną substancją.

Marihuana furtką do narkotyków? To mit

Jak zauważyli badacze, wyniki są zgodne z poprzednimi badaniami – jest to po prostu najnowsze badanie, które lepiej odzwierciedla obecną rzeczywistość rozszerzającego się rynku konopnego.

Inne badanie z 2016 roku stwierdziło podobnie, że alkohol jest pierwszą substancją spożywaną przez osoby, które zgłaszają używanie różnych substancji psychoaktywnych w późniejszym życiu. Badacze oceniali wzorce korzystania z narkotyków na podstawie reprezentatywnej próby 2 835 absolwentów szkoły średniej. Nie tylko alkohol był najczęściej spożywaną pierwszą substancją, ale badacze stwierdzili, że im wcześniej rozpoczyna się spożycie alkoholu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w przyszłości zaangażuje się w korzystanie z nielegalnych substancji.

Wiele innych badań próbowało badać długo utrzymujący się mit, że marihuana jest “furtką do narkotyków“, prowadząc do korzystania z innych substancji. Aktualne badania jednoznacznie sugerują, że furtką do narkotyków są alkohol i tytoń, a nie konopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 

Mogą Cię zainteresować