- Reklama -
Banner

Candy Flip: Czy połączenie MDMA i LSD jest przyszłością terapii psychodelicznej?

Czy połączenie MDMA i LSD, zwane “candy flipping”, może złagodzić lub wzmocnić niektóre efekty stosowania samego LSD? Trwają badania nad medycznymi właściwościami takiego połaczenia.

Badania nad połączeniem MDMA i LSD, znanego na ulicach jako “candy flipping”, zdobywają ostatnio dużo uwagi. Jedno z badań zespołu naukowców, opublikowane niedawno w prestiżowym czasopiśmie Nature, nosiło tytuł “Ostre efekty współdziałania MDMA i LSD – podwójnie ślepa, kontrolowana placebo próba na zdrowych uczestnikach”.

Chociaż ostre subiektywne efekty LSD są zazwyczaj pozytywne, mogą wystąpić negatywne efekty subiektywne, w tym lęk. Wywołanie ogólnie pozytywnych efektów subiektywnych jest pożądane w terapii wspomaganej przez psychodeliki, ponieważ pozytywne silne doświadczenia wiążą się z większymi długoterminowymi korzyściami terapeutycznymi. 3,4-metylendioksymetamfetamina (MDMA) wywołuje wyraźne pozytywne efekty subiektywne i jest często stosowana z LSD, co jest znane jako ‘candyflipping’“.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Candy flip – Badania na małej grupie uczestników

W badaniu uczestniczyło zaledwie 24 osób, które losowo otrzymały cztery różne kombinacje leków: MDMA, LSD, połączenie MDMA i LSD, albo placebo. Uczestnicy, którzy otrzymali połączenie LSD i MDMA, zgłosili wyższy poziom dobrobytu, szczęścia i zaufania podczas swojego doświadczenia, w porównaniu do osób, które przyjęły tylko LSD. Warto jednak zaznaczyć, że liczba badanych jest dosyć niewielka.

LSD i kombinacja LSD + MDMA wywołały porównywalne efekty subiektywne bez istotnych różnic“, zauważają badacze. “Jednak współpodawanie MDMA i LSD wydłużyło doświadczenie psychodeliczne w porównaniu do samego LSD. Ogólnie rzecz biorąc, efekty LSD i LSD + MDMA były znacznie silniejsze i dłuższe w porównaniu do samego MDMA. Nie stwierdzono istotnej różnicy w szczytowym efekcie między samymi substancjami a ich kombinacją“.

Możliwości terapeutyczne

Raporty z Lucid News wskazują, że lęk, który niektóre osoby doświadczają na początku działania LSD, mógłby być złagodzony przez efekty MDMA. “Subiektywne efekty kwasu dietyloamidowego lizergowego (LSD) są zazwyczaj pozytywne; jednak mogą wystąpić negatywne efekty, takie jak lęk“, mówi Isabelle Straunmann, doktor nauk klinicznych na UHB, która prowadziła badanie. “MDMA wywołuje wyraźne pozytywne efekty subiektywne i przypuszczaliśmy, że połączone z LSD może indukować ogólnie bardziej pozytywne doświadczenie niż samo LSD”.

Candy Flipping – Wyjaśnienie

Koncept łączenia tych dwóch substancji opiera się na anegdotycznych raportach mówiących o tym, że dobrze się ze sobą mieszają. Zgodnie z pierwszym wpisem w Urban Dictionary, candy flipping to “stosowanie LSD (kwasu) i MDMA (ekstazy) razem. W subkulturze narkotyków jest to bardzo cenione“.

MDMA nadaje użytkownikowi bardzo pozytywne uczucie, zazwyczaj prowadzące do pozytywnego tripu na kwasie“, kontynuuje Urban Dictionary. “Ponieważ MDMA jest dość ‘niezawodnym’ dobrym hajem, ale kwas niekoniecznie (mogą wystąpić złe tripy), haj z MDMA pomaga ustabilizować trip na kwasie“.

Czy połączenie obu substancji jest bezpieczne?

Ekspert ds. redukcji szkód, Adam Waugh, powiedział Lucid News, że “kombinacja MDMA i LSD jest generalnie postrzegana jako kombinacja niskiego ryzyka, w sensie, że nie jest prawdopodobne, aby zaszkodziła zdrowiu fizycznemu“. Dodał jednak, że pod względem psychologicznym, “MDMA może znacznie zwiększyć intensywność tripu, co dla niektórych osób może prowadzić do przytłaczającego doświadczenia“.

W kontekście terapii psychodelicznej „[MDMA i LSD] mogą być kombinacją dla pacjentów, którzy nigdy nie doświadczyli odmiennego stanu świadomości i którzy boją się takiego doświadczenia, bez względu na konkretne wskazanie kliniczne” – mówi Isabelle Straunmann, doktor badań klinicznych na UHB, która kierowała badaniem.

Poza MDMA i LSD, strony i fora, takie jak Reddit i Erowid, opisują niezliczoną ilość różnych psychodelicznych koktajli. Inne rekreacyjne kombinacje MDMA lub „flipy” obejmują „hippie flip” z grzybami psylocybinowymi i „kitty fliping” z ketaminą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować