- Reklama -
Banner

5 rocznica legalizacji marihuany w Kolorado i Waszyngtonie. Oto efekty

Dziś mija równe 5 lat, od kiedy stany Waszyngton i Kolorado zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. “W wyniku legalizacji nie wystąpiły żadne istotne problemy.” – powiedział Dr Larry Wolk, szef Departamentu Zdrowia Publicznego w Kolorado.

Przez te pięć lat, podczas których marihuana była legalna, stany te udowodniły, że obawy przeciwników legalizacji są nieuzasadnione. Legalizacja marihuany przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa, przyniosła miliardowe zyski dla stanów, a także zapoczątkowała koniec kosztownej i bezskutecznej wojny z marihuaną.

W tę piątą rocznicę legalnej marihuany w stanie Kolorado i Waszyngton podsumujemy efekty legalizacji.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Brak wzrostu spożycia wśród nieletnich

Według danych Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Kolorado w 2015r. 21 procent młodzieży twierdziło, że stosowało marihuanę w ciągu ostatnich 30 dni.

Jest to spadek o 4 procent w porównaniu do 2009 roku. W skali stanu jest to najniższy poziom spożycia marihuany od 20 lat. We wszystkich stanach średnio 25% nastolatków twierdzi, że w ostatnich 30 dniach używało marihuany.

Badanie przeprowadzone przez Washington State Healthy Survey Survey wykazało, że wskaźniki używania konopi indyjskich wśród uczniów klasy 8,10 i 12 nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich 10 lat.

Nawet stanowa sonda National Survey on Drug Use and Health wskazuje, że wykorzystanie marihuany wśród nastolatków jest na najniższym poziomie od 20 lat.

Spadek liczby aresztowań

Według analizy przeprowadzonej przez Drug Policy Alliance, po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, liczba aresztowań w Kolorado za posiadanie konopi indyjskich, uprawę i dystrybucję spadła o 95 procent.

Aresztowania w stanie Kolorado i Waszyngton spadły odpowiednio o 95 i 98 procent, jednak nadal występują niepokojące różnice rasowe.

Wskaźnik aresztowań dla czarnoskórych obywateli Kolorado jest 2,4 razy wyższy, niż w przypadku białych.

Bardziej niepokojące są jednak dane pochodzące od NRP, według których w ciągu dwóch lat od legalizacji “wskaźnik aresztowań za przestępstwa związane z marihuaną spadł wśród białych 10-17 latków prawie o 10 procent, podczas gdy wskaźnik aresztowań dla młodzieży latynoskiej i czarnej wzrósł odpowiednio o ponad 20 i ponad 50 procent.”

Jak podaje ALCU, liczba aresztowań za posiadanie i uprawę marihuany w stanie Waszyngton spadła o 98 procent, jednak różnice są tam również mocno widoczne.

Liczba wypadków drogowych nie wzrosła

Legalizacja marihuany w Kolorado i Waszyngtonie nie miała wpływu na ilość śmiertelnych wypadków drogowych – to wnioski z najnowszego badania opublikowanego przez American Journal of Public Health.

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie oceniali “wskaźnik śmiertelnych wypadków drogowych w pierwszych dwóch stanach, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych” i porównali go ze “wskaźnikiem zgonów w wypadkach drogowych w stanach, które nie zalegalizowały marihuany.”

W celu określenia rocznej liczby ofiar w latach 2009-2015, korzystali oni z US Fatality Analysis Reporting System w stanie Waszyngton, Kolorado i 8 innych stanów, które były grupą kontrolną.

Naukowcy doszli do wniosku, że “trzy lata po legalizacji marihuany, zmiany w śmiertelności wypadków samochodowych w Waszyngtonie i Kolorado nie różniły się statystycznie od stanów, które nie zalegalizowały marihuany.”

Nie wzrosła liczba przestępstw

W lutym tego roku, amerykański prokurator generalny i wieloletni przeciwnik marihuany Jeff Sessions chciał udowodnić, że istnieje powiązanie między legalizacją marihuany, a zwiększoną przestępczością. Tymczasem po legalizacji marihuany liczba przestępstw spadła.

Organizacja Drug Policy Alliance przeanalizowała jednak dostępne dane, z których wynikło, że w Denver liczba brutalnych przestępstw spadła o 2,2 procent, a ogólna przestępczość spadła o 8,9 procent. Tymczasem w Waszyngtonie liczba przestępstw z użyciem przemocy spadła o 10 procent w latach 2011-2014.

Stany zarabiają miliony

Wyborcy w Kolorado głosowali za legalizacją w listopadzie 2012 roku, ale pierwsza legalna sprzedaż miała miejsce dopiero w 2014 roku. Od tego momentu Kolorado zarobiło ponad 500 milionów dolarów z podatków od sprzedaży marihuany (marihuany medycznej i tej do celów rekreacyjnych).

W Waszyngtonie, łączny przychód ze sprzedaży legalnej marihuany od 1 lipca 2016 do 31 czerwca 2017 wyniósł 1.371.882.585$, dzięki czemu stan Waszyngton zarobił prawie 315.000.000$.
Podsumowanie wyników sprzedażowych zostało opublikowane przez Washington State Liquor and Cannabis Board (WSLCB).

W roku podatkowym 2016 sprzedaż legalnej marihuany wyniosła 786 milionów dolarów, co spowodowało, że stan Waszyngton zarobił 185 milionów dolarów.

Dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Jak pokazuje Marijuana Business Factbook 2017w przemyśle legalnej marihuany pracuje już prawie 230.000 osób zatrudnionych w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu do 169.000 masażystów, 185.000 piekarzy, i 201.000 dentystów. Liczba pracowników w branży marihuany może wkrótce przekroczyć liczbę telemarketerów (238.000) i farmaceutów (297.000).

W ciągu najbliższych lat, rynek marihuany rekreacyjnej w Kalifornii wygeneruje roczną sprzedaż na poziomie 5 miliardów dolarów, co podwoi wielkość obecnego rynku konopi indyjskich i stworzy możliwość utworzenia kolejnych dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

    29 
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Bongo gigant 90cm

    Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

    279 

Mogą Cię zainteresować