- Reklama -
Banner

4 etapy wzrostu konopi indyjskich

Rośliny konopi przechodzą szereg etapów wzrostu i dojrzewania, a te różne etapy wzrostu wymagają różnych ilości światła, składników odżywczych i wody.

Ważne jest, aby znać te etapy i to, jak długo trwa każdy z nich, aby wiedzieć, czego i kiedy roślina potrzebuje. Wiedza o tym, gdzie znajdują się rośliny konopi w swoim cyklu życiowym, będzie decydować o tym, kiedy je przycinać, trenować, a kiedy zbierać.

Jak długo trwa uprawa marihuany?

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa konopi indyjskich od nasion do zbiorów zajmuje od 10 do 32 tygodni lub około 3-8 miesięcy. Dużo szybciej kwitną nasiona autoflowering. Największy wzrost rośliny będzie miał miejsce w fazie wegetatywnej — po fazie sadzonki i przed kwitnieniem.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Przy uprawie w pomieszczeniu, hodowcy zmuszają roślinę do kwitnienia już po kilku tygodniach, gdy jest mała, lub po kilku tygodniach, gdy jest duża.

Hodowcy outdoorowi muszą poczekać, aż słońce zacznie zachodzić jesienią, aby rośliny zakwitły, a następnie zebrać plony.

Jednym ze sposobów, w jaki hodowcy outdoorowi mogą kontrolować cykl kwitnienia, jest stosowanie technik deprywacji (pozbawienia) światła.

Jak długo może żyć roślina marihuany?

Rośliny konopi są jednoroczne, co oznacza, że rosną i żyją przez jeden sezon, a następnie umierają. Dzikie rośliny konopi wytwarzają nasiona i wypuszczają je, gdy umrą, a z nich w następnym roku wyrastają nowe rośliny.

Podczas zbiorów rośliny są ścinane i suszone w celu uzyskania kwiatów. Niezebrane rośliny konopi ostatecznie uschną i zgniją w ciągu kilku miesięcy po szczytowej fazie kwitnienia.

Jakie są etapy wzrostu rośliny konopi?

Etapy wzrostu konopi można podzielić na cztery podstawowe etapy – od zasiewu nasion do zbiorów:

 • Kiełkowanie (3-10 dni)
 • Sadzonka (2-3 tygodnie)
 • Wegetatywny (3-16 tygodni)
 • Kwitnienie (8-11 tygodni)

Kiełkowanie nasion konopi

Długość kiełkowania nasion: 3-10 dni

Cykl naświetlania: 18 godzin dziennie w pomieszczeniu; pełne, bezpośrednie słońce 6 godzin dziennie na świeżym powietrzu

Kiełkowanie nasion

Pierwszy etap uprawy marihuany zaczyna się od nasion. Nasiona marihuany powinny być twarde i suche oraz mieć kolor od jasno do ciemnobrązowego. Nierozwinięte nasiona są zazwyczaj miękkie i mają biało-zielony kolor. Takie nasiona prawdopodobnie nie wykiełkują.

Gdy nasiono wykiełkuje, jest gotowe do umieszczenia w podłożu, takim jak gleba. Korzeń, który wyszedł z nasionka będzie wchodził coraz głębiej do ziemi, podczas gdy łodyga sadzonki będzie pięła się w górę.

Dwa zaokrąglone liście wyrosną z łodygi, gdy roślina oddzieli się z osłony ochronnej nasiona. Te początkowe liście są odpowiedzialne za wchłanianie światła słonecznego, dzięki czemu roślina może rosnąć zdrowo i stabilnie.

Gdy korzenie się rozwiną, łodyga uniesie się i powstaną pierwsze kultowe liście wachlarzowe. W tym momencie roślina konopi może być uznana za sadzonkę.

Etap sadzonki konopi

Kiełkowanie nasion marihuany
fot. Pixabay

Długość etapu sadzonki: 2-3 tygodnie

Cykl naświetlania: 18 godzin dziennie w pomieszczeniu; pełne, bezpośrednie słońce 6 godzin dziennie na świeżym powietrzu

Kiedy roślina stanie się sadzonką, zacznie rozwijać tradycyjne liście wachlarzowe. Wcześniej jako kiełek wytwarzała tylko dwa liście z tylko jednym prążkiem.

Gdy rozpocznie się wzrost, liście wytworzą więcej „palców” (3, 5, 7 itd.). Dojrzała roślina konopi będzie miała od 5 do 7 palców na liść, ale niektóre rośliny mogą mieć ich więcej.

Rośliny konopi są uważane za sadzonki, dopóki nie zaczną rozwijać liści z pełną liczbą palców na nowych liściach. Zdrowa sadzonka powinna mieć intensywnie zielony kolor.

Nie należy przelewać rośliny w stadium sadzonki — jej korzenie są tak małe, że nie potrzebuje dużo wody, aby się rozwijać.

Na tym etapie roślina jest podatna na choroby oraz pleśń i potrzebuje dużo światła. Wielu hodowców zaczyna uprawę outdoor od wykiełkowania nasion w sztucznym świetle, aby pomóc im w przejściu przez ten wrażliwy etap wzrostu.

Faza wegetatywna w roślinach konopi

Faza wegetatywna marihuany
fot. Freepik

Długość etapu wegetatywnego: 3-16 tygodni

Cykl oświetlenia: 18 godzin dziennie w pomieszczeniu; pełne, bezpośrednie słońce 6 godzin dziennie na świeżym powietrzu

Faza wegetatywna konopi to moment, w którym roślina naprawdę się rozwija i zwykle trwa on 3-16 tygodni. W tym momencie wielu hodowców przenosi swoją roślinę do większej doniczki, ponieważ korzenie i liście rośliny rozwijają się coraz szybciej. Jest to również czas na rozpoczęcie przycinania lub treningu roślin.

W miarę wzrostu rośliny hodowcy dostarczają jej coraz więcej wody. Kiedy jest młoda, roślina będzie potrzebowała wody w pobliżu łodygi, ale gdy urośnie, korzenie będą rosły również na zewnątrz, więc w tym etapie podlewa się glebę dalej od łodygi, aby korzenie mogły się rozciągać i skuteczniej wchłaniać wodę.

Rośliny w fazie wegetatywnej cenią sobie zdrową glebę zawierającą składniki odżywcze. Na tym etapie wzrostu potrzebują więcej azotu.

Hodowcy na tym etapie określają płeć swoich roślin (aby odrzucić samce). Na etapie wegetacji rośliny zaczną pokazywać narządy płciowe. Konieczne jest oddzielenie samców (posiadających nasiona), aby nie zapylały samic.

Etap kwitnienia konopi

faza kwitnienia marihuany

Długość fazy kwitnienia: 8-11 tygodni

Cykl oświetlenia: 12 godzin dziennie w pomieszczeniu; pełne, bezpośrednie słońce 6 godzin dziennie na świeżym powietrzu

Etap kwitnienia to ostatni etap wzrostu rośliny konopi. To wtedy rośliny zaczynają rozwijać żywiczne kwiaty, a ciężka praca hodowców zostaje wynagrodzona. Większość odmian fotoperiodycznych kwitnie w ciągu 8-9 tygodni, ale niektóre mogą trwać dłużej, zwłaszcza niektóre sativy.

Podczas uprawy outdoor kwitnienie następuje naturalnie, kiedy roślina każdego dnia otrzymuje mniej światła, gdy lato zamienia się w jesień.

Istnieją trzy podfazy fazy kwitnienia:

 • Rozpoczęcie kwitnienia (tydzień 1-3): Roślina będzie nadal rosła, a samice rozwiną pistile – słupki lub białe włoski, które są zaczątkami kwiatów.
 • W połowie kwitnienia (tydzień 4-5): sama roślina przestanie rosnąć, a kwiaty zaczną przybierać na objętości.
 • Późne kwitnienie/dojrzewanie (tydzień 6 i kolejne): Gęstość trichomów rośnie, a kwiaty stają się bardzo lepkie. Pod koniec kwitnienia należy zwrócić uwagę na kolor słupków, aby wiedzieć, kiedy zaplanować zbiory.

Przejście z fazy wegetatywnej do kwitnienia

Istnieje kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, gdy rośliny przejdą z fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia:

Przycinanie roślin w tym okresie może zaburzyć ich hormony

Rośliny powinny być przytrzymywane na siatce, aby kwiaty były wspierane podczas ich rozwoju. Odpowiednie ułożenie roślin na siatce pozwala również poprawić przepływ powietrza w niższych partiach rośliny.

Podczas przejścia z fazy wegetatywnej do kwitnienia rośliny potrzebują więcej fosforu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować