Spis treści ▼
Szwajcaria ma stać się pierwszym krajem europejskim, który uruchomi pilotażowy program sprzedaży konopi indyjskich w celu zbadania skutków legalizacji konopi.
Tak zwany program pilotażowy „Weed Care” zostanie oficjalnie uruchomiony 15 września i ma potrwać dwa i pół roku, do marca 2025 roku. W programie bierze udział 370 uczestników z Bazylei, trzeciego najbardziej zaludnionego miasta w Szwajcarii.
Uczestnicy biorący udział w programie pilotażowym mają ukończone 18 lat, mieszkają w kantonie Bazylea-Stadt i są już konsumentami konopi indyjskich. Podczas całego badania uczestnicy będą regularnie pytani między innymi o ich nawyki związane z konsumpcją konopi oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.
„Pierwsze pytanie badawcze dotyczy tego, czy ilość konsumowanej marihuany się zmienia – czy konsumuje się więcej, mniej czy tyle samo” – powiedziała Regine Steinauer, szefowa wydziału uzależnień na Uniwersytecie w Bazylei, jak donosi Euronews.
Dostępne produkty z konopi indyjskich dla uczestników programu pilotażowego
Po okazaniu dowodu osobistego uczestnicy będą mogli kupić cztery odmiany marihuany oraz dwa rodzaje produktów na bazie haszyszu w dziewięciu aptekach biorących udział w badaniu.
Apteki będą sprzedawać produkty na bazie marihuany w cenie od 8 CHF (około 40zł) do 12 CHF (około 60zł) za gram. Ceny te są porównywalne do cen na czarnym rynku. Produkty zawierające różne poziomy THC są produkowane przez szwajcarską firmę Pure Production.
Poziom THC w suszonych kwiatach waha się od 5% do 17%, podczas gdy haszysz zawiera od 13% do 20%.
Uczestnicy mogą kupować w aptekach opakowania po 5 gramów i spożywać produkty z konopi wyłącznie w prywatnych pokojach znajdujących się na terenie aptek. Ponieważ obecne prawo nie karze za posiadanie do 10 gramów konopi, uczestnicy mogą kupić do dwóch paczek za jednym razem.
Cel pilotażowego programu legalizacji marihuany w Szwajcarii
Według Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (FOPH) program pilotażowy ma na celu poszerzenie wiedzy o zaletach i wadach kontrolowanego dostępu do konopi indyjskich oraz zapewnienie podstaw naukowych do legalizacji konopi indyjskich dla dorosłych.
FOPH zatwierdził pilotażowy program sprzedaży konopi 19 kwietnia i będzie realizowany wspólnie przez Uniwersytet w Bazylei, Uniwersyteckie Kliniki Psychiatryczne i Departament Zdrowia kantonu Bazylea-Stadt.
Lukas Engelberger, dyrektor medyczny departamentu zdrowia w Bazylei, powiedział w poście na Facebooku, że pilotażowy projekt sprzedaży konopi w Bazylei jest pierwszym w kraju. Jednak inne szwajcarskie miasta pracują nad podobnym programem.
„Cieszę się z tego powodu. Oczywiście wolałbym, abyśmy w ogóle nie używali marihuany. Musimy jednak stwierdzić, że obecny system prohibicji nie doprowadził do spadku konsumpcji, dlatego słuszne i ważne jest testowanie nowych modeli regulacyjnych” – napisał.
W dniu 15 maja 2021 r. weszła w życie poprawka do federalnej ustawy o środkach odurzających, umożliwiająca przeprowadzenie pilotażowych prób kontrolowanej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych w Szwajcarii.
Stosunek Szwajcarów do Marihuany
FOPH szacuje, że co najmniej 200 000 aktywnych konsumentów konopi indyjskich dla dorosłych w kraju, chociaż jest to nielegalne, ale może być ich znacznie więcej.
W 2008 r. Szwajcaria przeprowadziła referendum w sprawie legalizacji konsumpcji, zakupu i uprawy konopi na własny użytek. Jednak około 63% obywateli Szwajcarii głosowało przeciwko tej propozycji.
1 sierpnia 2022 r. Szwajcaria w pełni zalegalizowała dostęp do medycznej marihuany na receptę i zezwoliła na eksport medycznych produktów z konopi indyjskich w celach komercyjnych.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Genewski i firmę konsultingową EBP ujawnia, że obywatele Szwajcarii konsumują 56 ton konopi rocznie, a przemysł konopny w Szwajcarii może generować 1 miliard CHF (około 5 miliardów zł) rocznie.